لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

وزارت خارجه آمریکا: اولویت ما ازسرگیری سازنده گفت‌وگوها برای بازگشت سریع و متقابل به برجام است


محل برگزاری مذاکرات احیای برجام در وین. آرشیو
محل برگزاری مذاکرات احیای برجام در وین. آرشیو

همزمان با ادامه گفت‌وگوهای احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام در وین یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید که اولویت آمریکا ازسرگیری سازنده گفت‌وگوها برای بازگشت سریع به توافق هسته‌ای است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ کتبی به کامبیز توانا، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، گفت: «اولویت ما ازسرگیری سازنده گفت‌وگوها به شکلی است که همه طرف‌ها در تلاش برای ... بازگشت سریع و متقابل به پایبندی کامل نسبت به تعهدات برجامی باشند.»

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود:‌ «هنوز خیلی زود است که بتوان گفت آیا ایران با روشی سازنده‌تر به مذاکرات بازگشته است یا نه.»

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام روز ششم دی و در پایان جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین گفته بود زمان اتخاذ تصمیم‌های سیاسی از سوی تهران و واشنگتن است و برای رسیدن به نتیجه زمان زیادی باقی نمانده است.

در کنفرانس خبری پس از پایان جلسه کمیسیون مشترک، آقای مورا نظرات شنیده‌شده در مورد این که آمریکا و کشورهای اروپایی تا پایان ژانویه یا اوایل فوریه برای به نتیجه رسیدن مذاکرات فرصت قائل شدند را رد کرد، اما گفت: «همه بر این نظرند که در دوره زمانی کوتاهی باید عملی شود، و آن یعنی چند هفته.»

این بخش از دور هشتم تا پنجشنبه ۹ دی ماه، در وین در جریان خواهد بود و با وقفه‌ای سه روزه در پایان ماه به علت فرا رسیدن سال جدید میلادی، از دوشنبه، ۱۳ دی، در وین ادامه خواهد یافت.

ایالات متحده آمریکا ضمن تاکید بر «دیپلماسی» به عنوان بهترین راه‌حل برای رسیدگی به مساله برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده در صورت عدم وجود جدیت و حسن نیت از طرف جمهوری اسلامی، به «سایر گزینه‌‌ها» متوسل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG