لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۶

وزیر خارجه جمهوری اسلامی: تمرکز ما در مذاکرات وین بر تضمین صادرات نفت ایران خواهد بود


محل مذاکرات احیای برجام در وین،‌ عکس از آرشیو
محل مذاکرات احیای برجام در وین،‌ عکس از آرشیو

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید که یکی از محورهای مذاکره ایران در جریان مذاکرات احیای برجام در وین، تضمین‌هایی برای فروش نفت است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه ششم دی گفت: «در مذاکرات باید به جایی برسیم که نفت ایران به آسانی و بدون هیچ منعی فروخته شود، پول نفت به صورت ارزی در حساب های بانکی ایران وارد شود، و ما از همه مزایای اقتصادی در برجام پیش بینی شده بتوانیم استفاده کنیم.»

امیرعبداللهیان همچنین گفته است که در جریان مذاکرات وین، «از جمله موضوعات در دستورکار در مذاکرات جاری ما بحث تضمین و راستی آزمایی است.»

میخائیل اولیانوف، رئیس هیات روسیه در مذاکرات وین، هم روز دوشنبه در پیامی در توئیتر از دیدار خود با هیات ایران و چین خبر داد.

در همین حال خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارشی از دیدار علی باقری، سرپرست تیم مذاکره‌کننده ایران، با انریکه امورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات برجام، و قبل از آن با سران هیات‌های چین و روسیه خبر داده است.

دور هشتم مذاکرات احیای توافق برجام میان ایران و قدرت‌های جهان از امروز در وین آغاز شد. ایالات متحده آمریکا ضمن تاکید بر «دیپلماسی» به عنوان بهترین راه‌حل برای رسیدگی به مساله برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده در صورت عدم وجود جدیت و حسن نیت از طرف جمهوری اسلامی، به «سایر گزینه‌‌ها» متوسل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG