لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۸

انریکه مورا: در مرحله‌ای از مذاکرات احیای برجام هستیم که «باید بتوان به نتیجه رسید»


انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام در وین - آرشیو
انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام در وین - آرشیو

روز دوشنبه در پایان جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین، انریکه مورا، رئیس کمیسیون، گفت زمان اتخاذ تصمیم‌های سیاسی از سوی تهران و واشنگتن است و برای رسیدن به نتیجه زمان زیادی باقی نمانده است.

هر دور مذاکره غیرمستقیم آمریکا و ایران با شرکت اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه، و چین با یک جلسه کمیسیون مشترک آغاز می‌شود تا دستور کار آن دور مشخص گردد.

آقای مورا روز دوشنبه، به دنبال ۱۰ روز وقفه پس از دور هفتم، نتیجه آن دور را مثبت ارزیابی کرد و گفت اکنون طرفین مذاکره باید در مورد اختلاف‌ها با هم به نتیجه برسند.

اداره‌کننده این مذاکرات حضور کامل مجدد هیئت‌ها در وین را نشان عزم و جدیت آنها برای رسیدن به نتیجه که بازگشت متقابل ایران و آمریکا به چارچوب برجام است، توصیف کرد و گفت در هفته‌های آینده با جدیت به کار خواهند پرداخت.

او اضافه کرد که در دیدارش با رابرت مالی، سرپرست هئیت مذاکره‌کننده آمریکا، به او اطمینان داده شده که واشنگتن نیز کاملا متعهد است تا با جدیت مذاکرات را پیگیری کند تا به نتیجه برسد.

به گفته آقای مورا اساس گفت‌وگوی این دور، متن تهیه‌شده در پایان دور هفتم است که شامل تعیین تحریم‌ها برای برداشتن آنها و اقداماتی است که ایران باید در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای خود انجام دهد تا دوباره به محدودیت‌های برجام باز گردد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، اوایل دوشنبه در تهران گفته بود که هدف دولت ابراهیم رئیسی امکان صدور نفت آن کشور بدون هیچ گونه محدودیت و واریز درآمد ارزی آن به حساب های بانکی کشور است.

ترکیب اقدامات لازمه از سوی آمریکا و ایران و تعیین نحوه راستی‌آزمایی آن نیز یکی دیگر از کارهایی است که در وین صورت می‌گیرد.

در کنفرانس خبری پس از پایان جلسه کمیسیون مشترک، آقای مورا نظرات شنیده‌شده در مورد اینکه آمریکا و کشورهای اروپایی تا پایان ژانویه یا اوایل فوریه برای به نتیجه رسیدن مذاکرات فرصت قائل شدند را رد کرد، اما گفت: «همه بر این نظرند که در دوره زمانی کوتاهی باید عملی شود، و آن یعنی چند هفته.»

این بخش از دور هشتم تا پنجشنبه، ۹ دی ماه، در وین در جریان خواهد بود و با وقفه‌ای ۳ روزه در پایان ماه به علت فرا رسیدن سال جدید میلادی، از دوشنبه، ۱۳ دی، در وین ادامه خواهد یافت.

پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک طبق روال معمول، جلساتی دو یا چندجانبه میان نمایندگان کلیه کشورهای مذاکره‌کننده برگزار شد.

میخائیل اولیانوف، رئیس هیات روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام، ساعاتی پیش در پیامی اعلام کرد در دور هشتم گفت‌وگوها در وین، توافق شد زمان‌بندی برای رسیدن به توافق تسریع شود.

نماینده روسیه روز دوشنبه ششم دی با انتشار پیامی در توییتر از آغاز دور هشتم مذاکرات وین خبر داد و گفت که شرکت‌کنندگان مذاکراتی را با تمرکز بر اخذ نتیجه برگزار کردند.

آقای اولیانوف افزود که شرکت‌کنندگان مشخصا توافق کردند که روند این مذاکرات را شدت بخشند تا «بتوان هرچه زودتر به توافق دست یافت.»

نماینده روسیه در توییت دیگری از دیدار با رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، ساعتی پیش از برگزاری این جلسه خبر داده بود.

آقای اولیانوف با انتشار پیامی درباره این دیدار گفت: «ما دیدگاه‌های خود را در مورد شماری از موارد تحت بررسی در جریان مذاکرات احیای برجام، مبادله کردیم.»

ایالات متحده در مذاکرات احیای برجام در وین به شکل غیرمستقیم حضور دارد و از راه واسطه، این مذاکرات را دنبال می‌کند.

دور هشتم مذاکرات احیای توافق برجام میان ایران و قدرت‌های جهان از امروز در وین آغاز شد. ایالات متحده آمریکا ضمن تاکید بر «دیپلماسی» به عنوان بهترین راه‌حل برای رسیدگی به مساله برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده در صورت عدم وجود جدیت و حسن نیت از طرف جمهوری اسلامی، به «سایر گزینه‌‌ها» متوسل خواهد شد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG