لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

در آستانه انتخابات نمادین مخالفان دولت ونزوئلا، انتشار ویدئوی خشونت پلیس خبرساز شد


یکی از جوانان مخالف دولت، پرچم ونزوئلا را در یکی از خیابان های پایتخت نصب کرده است.
یکی از جوانان مخالف دولت، پرچم ونزوئلا را در یکی از خیابان های پایتخت نصب کرده است.

در حالیکه مخالفان دولت ونزوئلا خود را برای یک رای گیری نمادین علیه رئیس جمهوری نیکلاس مادورو آمده می‌کنند، انتشار ویدئوی کتک زدن یکی از مخالفان توسط گارد ملی آن کشور موضوع خشونت نیروهای انتظامی را بار دیگر به سر خط خبرها کشانده است.

ماریا کورنیا ماکادو، یکی از رهبران مخالفان ونزوئلا با انتشار این ویدئوی کوتاه در حساب توئیتر خود نوشته است: «این تصاویر نمایانگر خشونت بی‌رویه رژیمی دیکتاتوری ست که آزادی و عزت انسانی بی‌گناه را هدف قرار داده است.»

به گفته آقای ماکادو این حادثه روز پنجشنبه ۲۲ تیر در شهر لچه ریا در شمال ونزوئلا اتفاق افتاده است.

در چهار ماه که از تظاهرات ضددولتی در ونزوئلا می‌گذرد، نمایندگان مخالفان در مجلس ونزوئلا در برابر دولت آن کشور صف آرائی کرده‌اند.

در این بین، مایکل مورونو رئیس دادگاه عالی ونزوئلا که به حمایت از دولت متهم شده می‌گوید، احکام آن دادگاه تغییری در عملکرد قوه مقننه بوجود نیاورده است.

از سوی دیگر، رای گیری نمادین مخالفان در روز یکشنبه، دو هفته پیش از رای گیری برای انتخاب مجلس موسسان برگزار می شود، که قرار است با تغییر قانون اساسی اختیارات قوه مجریه را افزایش دهد.

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا انتخابات مجلس موسسان را یک ضرورت سیاسی خواند.

او گفت: «انتخابات مجلس موسسان برای ایجاد تغییر و تحول به ویژه در قوه مقننه فاسد انجام خواهد شد.»

در این میان، خولیو برگس رئیس پارلمان ونزوئلا که به یکی از نمادهای قدرتمند مبارزه با دادگاه عالی و دولت درآمده، با اشاره به ضعف‌های دولت آقای مادورو در طرح ریزی و راهبری کشور، ادامه وضعیت فعلی را غیرممکن خوانده و عملا خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش از موعد شده است.

او گفت: «من خواستار راه‌اندازی روند ملی برای تصمیم گیری قاطع در این خصوص هستم، و مردم این کشور کسانی هستند که باید در مورد سمت و سوی سیاسی ونزوئلا در آینده تصمیم بگیرند.»

هفته گذشته، یکی از رهبران مخالفان ونزوئلا به نام لئوپولدو لوپز با رای دادگاه عالی از زندان به حبس خانگی منتقل شد. این اقدام، یکی از دستاوردهای معدود مخالفان در مورد آزادی زندانیان سیاسی در آن کشور شمرده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG