لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۳

پلیس ونزوئلا با گاز اشک آور با معترضان مقابله کرد


راهپیمایی فعالان و ناراضیان در ونزوئلا در اعتراض به کمبود غذا و دارو در پایتخت مجددا با گاز اشک‌آور و ماشین های آبپاش پلیس ضد شورش مواجه شد.

اپوزیسیون ونزوئلا، نیکلاس مادورو رئیس جمهوری و دولت او را مسئول بحرانی می دانند که در دو ماه اخیر به تظاهرات وسیع در سراسر کشور و بویژه در کاراکاس پایتخت دامن زده است.

راهپیمایی اعتراض‌آمیز فعالان و ناراضیان در پایتخت ونزوئلا یکبار دیگر با مداخله پلیس ضد شورش متوقف و به خشونت کشیده شد.

صدها تن از فعالان و ناراضیان روز شنبه در کاراکاس با کوبیدن بر ظرف های خالی به کمبود مواد غذایی و دارو در ونزوئلا اعتراض کردند. فریاد اعتراض این افراد که قصد راهپیمایی بطرف مرکز پایتخت را داشتند یکبار دیگر با توسل نیروهای امنیتی به استفاده از گاز اشک آور و ماشین آبپاش خاموش شد.

بنا به تحقیقات اخیر در سه دانشگاه در ونزوئلا، نزدیک به ۹۳ درصد مردم قدرت خرید مواد غذایی را از دست داده و بیش از هفتاد درصد در یکسال گذشته وزن از دست داده اند. مشاهده کودکانی که جلوی نانوایی ها و رستوران ها برای اندکی غذا دست التماس دراز می کنند و افرادی که در زباله ها دنبال مواد غذایی قابل استفاده می گردند، به امری عادی بدل شده است. قشر متوسط ناگزیر از میزان مصرف گوشت و سبزیجات خود کاسته و کشور دچار کمبود دارو است.

ناتوانی نیکلاس مادورو برای بهبود اوضاع در ونزوئلا و تصمیم او برای ایجاد مجلس موسسان به منظور تغییر قانون اساسی به اعتراضات گسترده در سراسر کشور، بویژه در پایتخت، دامن زده است که در دو ماه گذشته اغلب با مداخله پلیس به خشونت کشیده شده است.

در درگیری های پلیس ضد شورش ونزوئلا با تظاهرکنندگان در ماه های اخیر بیش از شصت نفر جان خود را از دست داده اند. دفتر دادستانی کل ونزوئلا مرگ یک نفر دیگر در ناآرامی های روز شنبه در کاراکاس را تایید کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG