لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

مادران سفیدپوش ونزوئلا در اعتراض به خشونت دولتی علیه معترضان راهپیمایی کردند


در پی سرکوب خشونت بار اعتراض های خیابانی مخالفان دولت ونزوئلا، هزاران تن از زنان این کشور با پوشیدن لباس سفید دست به راهپیمایی زدند.

در این راهپیمایی که عصر شنبه ۱۶ اردیبهشت برگزار شد، زنان شرکت کننده بر همبستگی برای صلح و بهبود وضعیت اقتصادی تاکید کرده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

این راهپیمایی یک روز پس از آن صورت گرفت که یک معترض ۲۰ ساله با ضرب گلوله پلیس کشته شد.

بیشتر زنان شرکت کننده در تظاهرات روز شنبه در شعارهای خود بر ضرورت آزادی زندانیان سیاسی نیز تاکید کردند.

ماریا آلبرت، یکی از شرکت کنندگان در این راهپیمایی گفت: «ما از سرکوب خسته شده ایم و خواستار آزادی زندانی‌ها هستیم. مادرانی اینجا آمده‌اند که فرزندان شان در جریان این بحران قربانی شده اند. این کشور متعلق به همه ماست؛ چه معترض چه مامور پلیس. ما خواستار تغییری دموکراتیک و مسالمت آمیز در کشورمان هستیم که بر اساس رای گیری و انتخابات باشد.»

مقام‌های انتظامی ونزوئلا در این راهپیمایی برای محافظت از ساختمان‌های دولتی بجای گارد ملی و بسیج مردمی که از مردان تشکیل شده‌است، از ماموران پلیس زن استفاده کردند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری پنجاه و چهار ساله ونزوئلا، اخیرا فرمان تشکیل مجلس موسسانی را صادر کرد که از پانصد نماینده تشکیل می شود و هدف آن، نگارش قانون اساسی جدید و افزایش اختیارات قوه مجریه است.

مخالفان آقای مادرو در دو سال اخیر توانسته اند اکثریت را در مجلس ملی آن کشور حفظ کنند، اما فرمان جدید، قوه مقننه تحت کنترل مخالفان را عملاّ از روند بازنویسی قانون اساسی خارج می‌کند ؛ اقدامی که به افزایش اعتراضات منجر شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محبوبیت نیکلاس مادرو رئیس جمهوری ونزوئلا در مقایسه با چهار سال پیش که به قدرت رسید، به نصف کاهش یافته و به ۲۴ درصد رسیده است.

در پنج هفته اخیر، حداقل ۳۷ نفر در تظاهرات ضد دولتی در ونزوئلا کشته، و بیش از هفتصد نفر زخمی شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG