لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

تشدید درگیری‌ها در ونزوئلا؛ معترضان به سلاح‌های دست‌ساز خانگی مجهز شدند


در حالیکه شش هفته از درگیری های خیابانی در ونزوئلا گذشته، رودررویی میان مخالفان دولت و نیروهای امنیتی کشور شدیدتر و مرگبارتر شده است.

بنا به گزارش نشریه واشنگتن پست، به دنبال تشدید درگیری ها میان مخالفان دولت ونزوئلا و نیروهای امنیتی، تظاهرکنندگان برای حفظ جانشان خود را با سپرها و جنگ افزارهای دست‌ساز خانگی مجهز کرده اند.

در میان تظاهرکنندگان خیابانی، بسیاری مجهز شده اند به ماسک و کلاهخود و سپرهای چوبی تا بتوانند در مقابل نیروهای ارتش ملی ونزوئلا مقاومت کنند. با وجود اینکه بیشتر این تظاهرکنندگان دست به خشونت نزده اند، در میان آنها شورشیانی با ماسک دیده می شوند که با پرتاب کوکتل مولوتف و سنگ به سوی نیروهای پلیس هجوم می برند.

در همین حال، نیروهای امنیتی کشور نیز نسبت به سرکوب این شورش ها جدی‌تر شده و با خشونت بیشتری به مقابله با آنها می پردازند. طی چند هفته درگیری در ونزوئلا تا کنون دستکم ۳۷ نفر جان خود را از دست داده و بیش از هفتصد نفر نیز مجروح شده اند.

با شدت گرفتن درگیری ها و تعداد کشته شدگان و مجروحین در ونزوئلا، بسیاری از شهروندان ونزوئلا که در خارج از کشور زندگی می کنند به جمع آوری پول و تجهیزات لازم برای محافظت از تظاهرکنندگان دست زده اند.

نلی گیناند از ونزوئلا که هم اکنون در نیویورک زندگی می کند موفق شده تا کنون ۲۲ هزار دلار و ۱۲۸ کلاه ایمنی موتور سیکلت به کاراکاس بفرستد. او می گوید هدف از این کمک ها حفظ جان تظاهرکنندگان است.

این تظاهرات که از بیش از یک ماه پیش شروع شده، با سیاست «مشت آهنین پلیس» روبرو شده است.

معترضان دولت به اقدامات نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، برای سرکوب قوه مقننه که اکثریت آن در اختیار مخالفان دولت است اعتراض می کنند.

آقای مادورو با فرمان جدیدی در پی آن است که یک مجلس موسسان با پانصد نماینده برای نگارش قانون اساسی جدید تشکیل دهد تا اختیارات قوه مجریه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

مجلس موسسان مورد نظر دولت ونزوئلا ‌می تواند فرمان انتخابات زودهنگام را صادر کند و متن جدید قانون اساسی را به همه پرسی بگذارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG