لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

رهبران اروپا در پی نجات برجام هستند؛ لابی اروپایی‌ها با کنگره


اروپا به ایران اطمینان داده از برجام خارج نمی شود.
اروپا به ایران اطمینان داده از برجام خارج نمی شود.

مقام های اروپایی و مدیران تجاری به سرعت می کوشند با تشویق شرکت ها به سرمایه گذاری در ایران ضمن درخواست از کنگره برای ایستادن در برابر اقدامات کاخ سفید با رد برجام از سوی دولت آمریکا مقابله کنند.

به گزارش واشنگتن پست، موضع اروپا در حاشیه نشست زوریخ با تمرکز بر سرمایه گذاری در ایران در این هفته ترسیم شد. این نشانه ای زودهنگام از احتمال شکاف میان اروپا و آمریکا است. شریکان اروپایی آمریکا تمایلی به پیروی از کاخ سفید برای مذاکره دوباره توافق هسته ای با تهران نشان نمی دهند.

هلگا اشمید، دبیرکل سیاست خارجی اروپا، در سخنرانی در «فوروم اروپا ایران» گفت: «توافق هسته ای کارآیی خود را نشان داده است و جهان بدون آن کم ثبات تر خواهد بود».

دیپلمات های اروپایی امیدوارند طی دوره شصت روزه پس از عدم تصدیق برجام از سوی پرزیدنت ترامپ بتوانند کنگره را به نجات توافق هسته ای مجاب کنند. آن ها می گویند: «گزینه جایگزین واقعی وجود ندارد. باز کردن دوباره باب مذاکرات و مذاکره دوباره یک توهم است».

بخشی از تلاش اروپایی ها برای نجات توافق ایران این است که به شرکت ها و بانک های اروپایی اطمینان ببخشند که سرمایه گذاری هایشان از حمایت سیاسی برخوردار است. بعضی شرکت های اروپایی پیشاپیش برای ورود به بازار متلاطم اقتصادی ایران مشکل داشتند.

هلگا اشمید گفت کمیسیون اروپا توصیه کرده است که به «بانک سرمایه گذاری اروپا» اجازه فعالیت در ایران داده شود.

پیش از توافق هسته ای، آمریکا تحریم های ثانویه را بر شرکت هایی اعمال می کرد که با ایران تجارت می کردند. نگرانی در اروپا از این است که وزارت خزانه داری آمریکا بار دیگر این تحریم ها را از سر بگیرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG