لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

اولین دیدار بلینکن و لاوروف پس از تجاوز روسیه؛ آمریکا به حمایت از اوکراین ادامه می‌دهد


دیپلمات‌های ارشد روسیه و ایالات متحده، روز پنجشنبه، برای اولین بار پس از تهاجم مسکو به اوکراین در حاشیه نشست «گروه ۲۰» رودررو گفتگو کردند.

رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که آقای بلینکن در حاشیه نشست وزرای خارجه کشورهای عضو «گروه ۲۰» به همتای روس خود تاکید کرد که ایالات متحده به حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد.

آنتونی بلینکن همچنین در این گفتگوی کوتاه از روسیه خواست تا تصمیم خود مبنی بر تعلیق معاهده خلع سلاح هسته‌ای با ایالات متحده موسوم به «استارت نو» را مورد تجدید نظر قرار دهد.

خبرگزاری های روسی نیز گزارش دادند که لاوروف و بلینکن در پایان جلسه غیرعلنی کمتر از ۱۰ دقیقه «در حال حرکت» صحبت کردند و در هیچ مذاکره‌ای شرکت نکردند.

بلینکن سپس در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «من به وزیر امور خارجه روسیه گفتم که مهم نیست در جهان یا در روابط ما چه اتفاقی می افتد، ایالات متحده همیشه آماده تعامل و اقدام در مورد کنترل تسلیحات استراتژیک خواهد بود، همانطور که ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی در اوج جنگ سرد عمل کردند.»

پیش از این در نشست وزرای خارجه، ایالات متحده و متحدان اروپایی از کشورهای گروه ۲۰ (G20) خواستند تا به فشار بر مسکو برای پایان دادن به مناقشه که اکنون در دومین سال خود است، ادامه دهند.

روسیه که اقدامات خود را «عملیات نظامی ویژه» می‌خواند، غرب را متهم کرد و گفت که هیئت‌های غربی می‌خواهند مسئولیت شکست‌های اقتصادی خود را به دوش مسکو منتقل کنند.

علاوه بر این، بلینکن بار دیگر خواستار آزادی پل ویلان آمریکایی که توسط روسیه در سال ۲۰۱۶ به ظن جاسوسی بازداشت و در سال ۲۰۲۰ به ۱۶ سال زندان محکوم شد. واشنگتن ادعای مسکو مبنی بر جاسوس بودن او را رد کرده است. بلینکن گفت که ایالات متحده پیشنهادی را برای آزادی ویلان به روسیه داده است که مسکو باید آن را بپذیرد، همان‌طور که بریتنی گراینر، ستاره بسکتبال آمریکا در دسامبر با ویکتور بوت، دلال اسلحه، مبادله شد.

در میدان نبرد، مقامات در اوکراین گفتند که یک موشک روسی روز پنجشنبه، ۱۱ اسفند، به یک مجتمع مسکونی در شهر زاپوریژیا در جنوب اوکراین اصابت کرد و دستکم سه کشته بر جای گذاشت.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در پیامی در تلگرام نوشت که موشک سه طبقه از این ساختمان را منهدم کرد و تلاش برای یافتن قربانیان ادامه دارد.

زلنسکی گفت: «دولت تروریستی می‌خواهد هر روز را برای مردم ما به روز وحشت تبدیل کند. اما شر در سرزمین ما حاکم نخواهد شد. ما همه اشغالگران را بیرون خواهیم کرد و قطعاً باید در قبال همه چیز پاسخگو باشند.»

XS
SM
MD
LG