لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

تاکید بلینکن بر ضرورت حمایت از فعالیت «هیأت حقیقت‌یاب» نقض حقوق بشر در ایران


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در سخنان خود در نشست وزیران امور خارجه گروه ۲۰ که در دهلی نو برپا شد به موضوع نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های پس از کشته شدن مهسا امینی اشاره کرد.

آنتونی بلینکن گفت رژیم جمهوری اسلامی ایران بار دیگر شهروندان خود را که با دنبال حقوق انسانی و آزادی‌های اولیه خود هستند سرکوب می‌کند.

او افزود: «از زمان کشته شدن مهسا امینی که مردم را از هر سنی به خیابان‌ها کشاند، رژیم جمهوری اسلامی ایران بیش از ۵۰۰ نفر را کشته و ده‌ها هزار نفر را بازداشت کرده است که به گفته نها‌دهای حقوق بشری بسیاری از آنها شکنجه شده‌اند.»

آقای بلینکن با اشاره به تشکیل هیأت مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل در ماه نوامبر برای بررسی نقض حقوق بشر در ایران گفت: «ما باید اطمینان حاصل کنیم که این هیأت کارش را به خوبی انجام دهد.»

هیأت حقیقت‌یاب نیز روز دهم اسفند از همه خواست تا گزارش‌ها و اسناد خود درباره «نقض حقوق بشر» در ایران را ارسال کنند و هویت افراد مسئول، از جمله نیروهای امنیتی، نهادهای قضایی، مؤسسات و افرادی که در جایگاه‌های گوناگون، موارد اتهامی نقض حقوق بشر را مرتکب شده یا ممکن ساخته‌اند نیز برای شناسایی، در گزارش‌های خود عنوان کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی خود همچنین طالبان را به دلیل سرکوب زنان و دختران در افغانستان و محروم کردن آنها از تحصیل، محکوم‌ کرد و گفت ممانعت از فعالیت زنان در سازمان‌های غیردولتی، مسیر دیگری را که باید به روی زنان باز باشد مسدود کرد.

آنتونی بلینکن در بخش دیگری از سخنانش مسکو را به سرکوب منتقدان داخلی متهم کرد و از بازرسان سازمان ملل متحد خواست که به مستندسازی تخلفات روسیه در جنگ اوکراین ادامه دهند.

آقای بلینکن سرکوب جامعه مدنی روسیه را یک روند «سیستماتیک» توصیف کرد و از بازرسان منصوب شده از سوی سازمان ملل خواست که «پیشینه بی‌طرفانه‌ای از آن چه رخ می‌دهد» ارائه دهند و «زمینه‌‌ای را برای تلاش‌های بین‌المللی برای پاسخگویی عاملان» ایجاد کنند.

به گزارش نیویورک تایمز، وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه نشست گروه ۲۰ دیدار مختصری نیز با همتای روسی خود سرگئی لاوروف داشت. این روزنامه آمریکایی دیدار این دو مقام را نشانه‌ای از تمایل دولت بایدن به ادامه گفتگو با مسکو توصیف کرده است.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که خواسته نامش فاش نشود به واشنگتن پست گفته است که آقای بلینکن بر حمایت واشنگتن از یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای جنگ در اوکراین که تمامیت ارضی کشور را حفظ کند، تأکید کرده است.

XS
SM
MD
LG