لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

گفتگوی کریستین امانپور با امیرعبدالهیان؛ او «سی‌ا‌ن‌ان» را به پخش اخبار نادرست متهم کرد


کریستین امان‌پور، خبرنگار «سی‌ان‌ان» با حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفتگویی داشته که بخش‌هایی از آن در فضای مجازی منتشر شده و با انتقادهای گسترده‌ای از سوی کاربران همراه شده است.

امیرعبدالهیان در پاسخ به پرسش خانم امان‌پور در مورد موارد تجاوز جنسی به زنان در زندان آنها را «ادعاهای بی‌اساس» خواند. خانم امان‌پور گفت که با یک فرد مذهبی که به یکی از قربانیان کمک کرده بود هم صحبت کرده است.

امیرعبدالهیان، شبکه «سی‌ان‌ان» را به پخش اخبار «نادرست» متهم کرد که خانم امانپور گفت: «این موضوع صحت ندارد ، ما حقیقت را می‌گوییم و شما هم برای همین اینجا نشسته‌اید.»

سی‌ان‌ان، دی‌ماه یک گزارش تحقیقی منتشر کرد و گفت که از ۱۱ مورد خشونت جنسی علیه معترضان در زندان‌های ایران مطلع شده و توانسته تقریبا نیمی از آنها را تأیید کند. بر اساس این گزارش بیشتر موارد تجاوز و آزار جنسی مربوط به غرب ایران و مناطق کردنشین از جمله در بازداشتگاه‌های ارومیه بوده است.

حقوق زنان در ایران

حسین امیرعبدالهیان در پاسخ به پرسش خبرنگار «سی‌ان‌ان» که آیا زنان در ایران حق اعتراض مسالمت‌آمیز دارند یا نه گفت او را تبدیل به نماد کردند تا به نام «دفاع از حقوق زنان» سیستم را در ایران تغییر دهند.

امیرعبدالهیان این سوال را مطرح کرد که زمانی که شیرین ابوعاقله، خبرنگار «الجزیره» در شهر جنین، واقع در کرانه باختری رود اردن، کشته شد چه حمایتی از او کردند خانم امان‌پور گفت که تمام دنیا در موردش صحبت کردند و کشته شدن او را محکوم کردند.

خانم امانپور بار دیگر پرسش خود را مطرح کرد و پرسید چرا دولت رئیسی سیاست‌های سختگیرانه‌ای نسبت به زنان در پیش گرفته است ولی امیرعبدالهیان گفت این نوع مصاحبه کردن و «مواجهه» درست نیست.

او در نهایت گفت که زنان ایران «در چهارچوب قانون» آزادی دارند و از خانم امانپور پرسید آیا این سوال را از کشورهای دیگر منطقه که متحد آمریکا هستند هم می‌پرسد یا خیر.

جنگ اوکراین

امیرعبدالهیان در مورد جنگ در اوکراین تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران مخالف جنگ در اوکراین است و گفت که به هیچ یک از طرفین سلاح نفرستاده‌اند و از آغاز به دنبال پایان دادن به جنگ بود.

خانم امان‌پور تصویری از یکی از پهپادهای ایرانی را که در اوکراین بازیابی شده است به امیرعبدالهیان نشان داد.

گفت متخصصان این عکسها را بررسی کرده‌اند و می‌گویند کوچکترین ارتباطی به ایران ندارد.

او همچنین افزود که قرار بوده تیم دفاع اوکراین جلسه‌ای بگذارد و مدارک را نشان دهد ولی هر بار این جلسه را عقب می‌اندازد.

امیرعبدالهیان به خانم امانپور گفت: «من و شما متخصص نیستیم و اگر‌ اوکراین مدرکی دارد به متخصصان ما ارائه دهد.»

XS
SM
MD
LG