لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

همسر دانشجوی آمریکایی چینی تبار زندانی در ایران: تمام امیدمان به تلاش دولت آمریکاست


سخنرانی هوا کو، همسر دانشجوی آمریکایی چینی تبار، در جمع افرادی که در حمایت از آزادی این دانشجو گردهم آمدند. شهریور ۹۶
سخنرانی هوا کو، همسر دانشجوی آمریکایی چینی تبار، در جمع افرادی که در حمایت از آزادی این دانشجو گردهم آمدند. شهریور ۹۶

همسر دانشجوی آمریکایی چینی‌تبار زندانی در ایران امید به آزادی شوهرش را اکنون در گرو اقدامی از سوی دولت پرزدینت ترامپ دانست.

هوآ کو همسر ژیو ونگ جمعه دهم آذر در گفت و گو با بخش چینی صدای آمریکا گفت که تمام امیدش در تلاش برای کسب آزادی همسرش به اقدامی توسط کاخ سفید بسته است، زیرا از مجاری دیگر نتیجه‌ای نگرفته است.

ژیو ونگ، آمریکایی چینی تبار که در مقطع دکترا در دانشگاه پرینستون تحصیل می‌کرد، پانزده ماه پیش هنگام تحقیقات درباره دوران حکومت‌داری سلسله قاجار در ایران بازداشت و به اتهام همکاری با دولت‌های خارجی به ده سال زندان محکوم شد.

دانشگاه پرینستون، همسر ونگ و مقامات آمریکایی ضمن رد اتهامات علیه ونگ تاکید کرده‌اند که او در هیچ گونه فعالیت غیرقانونی شرکت نداشته است.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفته پیش گفت که دولت آمریکا بارها خواستار آزادی فوری ونگ شده است.

او گفت: «آقای ونگ ناعادلانه بازداشت شده است. ما پرونده او را به دقت پیگیری می کنیم و کماکان از دولت ایران خواسته ایم زندانیانی را که ناعادلانه بازداشت شده اند، آزاد کند؛ به ویژه اتباع آمریکایی را.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: «ما به شدت ایران را محکوم می کنیم که آقای ونگ و دیگر زندانیان را به زور مجبور به اعتراف تلویزیونی می‌کند. شرم آور است که اتباع ما را در چنین موقعیتی قرار می دهند.»

خانم کو گفت که همسرش احتمالاً دچار افسردگی شده است زیرا به او گفته است می‌خواهد به زندگی‌اش پایان دهد.

کو همچنین گفت که پرزیدنت ترامپ چند ماه پیش گفت دولت آمریکا برای آزادی او تلاش می‌کند و اکنون تمام امیدش به رئیس جمهوری آمریکاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG