لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۷

هشدار آمریکا به شرکت‌ها درباره استفاده از نرم‌افزار روسی «کاسپرسکی»


آرشیو
آرشیو

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی و دو منبع موثق گزارش می‌دهد که دولت آمریکا یک روز پس از حمله روسیه به اوکراین به صورت خصوصی به برخی شرکت‌های آمریکایی هشدار داد که مسکو می‌تواند نرم‌افزار طراحی شده توسط شرکت امنیتی «کاسپرسکی» را با هدف آسیب‌رسانی، دستکاری کند.

برگزاری جلسات توجیهی طبقه‌بندی شده، بخشی از استراتژی واشنگتن برای آماده‌سازی ارائه‌دهندگان زیرساخت‌های اساسی مانند آب، مخابرات، و انرژی برای مقابله با نفوذ احتمالی روسیه است.

جو‌ بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته گفت که تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه به دلیل حمله ۲۴ فوریه این کشور به اوکراین می‌تواند منجر به واکنش‌های شدید از جمله اختلالات سایبری شود ولی جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

این مقام ارشد آمریکایی درباره نرم‌افزار کاسپرسکی به رویترز می‌گوید که «درگیری اوکراین، محاسبه ریسک را تغییر داده و موجب افرایش آن‌ شده است.»

کاسپرسکی، یکی از محبوب‌ترین شرکت‌های امنیت سایبری و تولیدکننده ضدویروسی به همین‌ نام است که مقر آن در شهر مسکو قرار دارد و توسط یوجین کاسپرسکی، افسر اطلاعاتی پیشین روسیه تأسیس شده است.

دفتر مرکزی کاسپرسکی در مسکو
دفتر مرکزی کاسپرسکی در مسکو

یکی از سخنگویان کاسپرسکی در بیانیه‌ای می گوید که جلسات توجیهی درباره خطرات احتمالی نرم‌افزار کاسپرسکی «بدون اینکه به این شرکت فرصت پاسخگویی داده شده باشد» به «شهرت کاسپرسکی لطمه می‌زند» و این رویکرد «مناسب یا منصفانه نیست.»

به گفته این مقام ارشد آمریکایی، کارکنان شرکت کاسپرسکی که در روسیه مستقر هستند ممکن است مجبور به همکاری با مقامات یا سازمان‌های اطلاعاتی روسیه شوند و امکان دسترسی آنها به رایانه‌های مشتریان خود را فراهم کنند.

کاسپرسکی، دفتری در ایالات متحده دارد و با شرکت‌های آمریکایی مایکروسافت، اینتل، و آی‌بی‌ام نیز همکاری می‌کند.

XS
SM
MD
LG