لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۱

مقام سایبری آمریکا از شناسایی چند بدافزار مورد استفاده وزارت اطلاعات ایران خبر داد


فرماندهی سایبری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ٢٢ دی‌ماه از شناسایی و افشای چندین بدابزار متن‌باز خبر داد که توسط نیروهای اطلاعاتی ایرانی در شبکه‌هایی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط فرماندهی سایبری ایالات متحده، «این بازیگران که با عنوان مادی‌واتر شناخته شده‌اند، بخشی از گروه‌هایی هستند که فعالیت‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی را انجام می‌دهند» و از تکنیک‌های متنوعی برای حفظ دسترسی به شبکه‌های قربانیان‌شان استفاده می‌کنند.

این نخستین بار است که دولت ایالات متحده، آشکارا فعالیت‌های «مادی‌واتر» را به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران نسبت می‌دهد.

کریس اینگلیس، مدیر سایبری ملی و مشاور ارشد ریاست جمهوری ایالات متحده در سیاست و راهبرد سایبری، با انتشار توییتی موفقیت تیم‌های نیروی ماموریت ملی سایبری در برهم‌زدن فعالیت‌های خصمانه از طریق افشای تاکتیک‌ها، تکنیک‌ها، و رویه‌ها را ستوده است.

به گفته وی، همکاری میان اف‌بی‌آی و فرماندهی سایبری ایالات متحده در افشای کارزارهای سایبری ایران یک نمونه کامل از این است که چگونه آمریکاییان در صورت اتحاد، قدرتمندتر هستند.

«مادی‌واتر» یک عامل تهدید ایرانی است که بر اساس گزارش‌های قبلی، دولت‌هایی در خاورمیانه، اروپا، و آمریکای شمالی را هدف حملات خود قرار داده است.

طبق بیانیه فرماندهی سایبری ایالات متحده، این گروه زیرمجموعه‌ای از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی است. در ادامه این بیانیه به یک گزارش تحقیقی ارائه شده به کنگره استناد شده که بر اساس آن، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی «برای شناسایی مخالفان رژیم نظارت داخلی انجام می‌دهد. [این وزارت] همچنین از طریق شبکه‌های ماموران خود در سفارت‌خانه‌های ایران، فعالان ضدرژیم در خارج از کشور را زیر نظر دارد.»

در پایان بیانیه نیز چندین جنبه از چگونگی استفاده عامل تهدید از بدافزار در شبکه‌ها معرفی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG