لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۳

دانمارک در مورد افزایش تهدیدات جاسوسی ایران هشدار داد


آرشیو
آرشیو

دانمارک روز پنجشنبه ۲۳ دی در مورد افزایش عملیات جاسوسی از سوی روسیه، چین و ایران، از جمله در منطقه قطب شمال هشدار داد.

این در حالی است که یک مقام سایبری آمریکا از شناسایی چند بدافزار مورد استفاده وزارت اطلاعات ایران خبر داده است.

به گزارش رویترز، آندرس هنریکسن، رئیس ضدجاسوسی سرویس امنیت و اطلاعات دانمارک در گزارشی گفت: «تهدید فعالیت‌های اطلاعاتی خارجی علیه دانمارک، گرینلند و جزایر فارو در سال‌های اخیر افزایش یافته است.»

گرینلند و جزایر فارو قلمروهای مستقل تحت پادشاهی دانمارک و همچنین اعضای مجمع شورای قطب شمال هستند. کپنهاگ بیشتر امور خارجی و امنیتی آنها را اداره می کند.

در این گزارش به حادثه‌ای در سال ۲۰۱۹ اشاره شده که در آن یک نامه جعلی از سوی وزیر امور خارجه گرینلند به یک سناتور آمریکایی ارسال شده بود که در آن گفته شده بود رفراندوم استقلال در راه است.

در گزارش آمده است: «به احتمال زیاد این نامه توسط عوامل نفوذی روسیه نوشته شده بود و در اینترنت به اشتراک گذاشته شده است که هدف از آن ایجاد تنش احتمالی بین دانمارک، ایالات متحده آمریکا و گرینلند بود.»

گزارش درباره عملیات جاسوسی ایران می‌گوید سرویس‌های اطلاعاتی خارجی از جمله چین، روسیه و ایران تلاش می‌کنند با دانشجویان، محققان و شرکت‌ها ارتباط برقرار کنند تا از اطلاعات مربوط به فناوری و تحقیقات دانمارک استفاده کنند.

سفارت‌های روسیه، چین و ایران در دانمارک تا پیش از انتشار این خبر به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

در همین حال فرماندهی سایبری آمریکا روز چهارشنبه ٢٢ دی‌ماه در بیانیه ای از شناسایی و افشای چندین بدافزار خبر داد که توسط نیروهای اطلاعاتی ایرانی در شبکه‌هایی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بر اساس این بیانیه «این بازیگران که با عنوان «مادی‌واتر» شناخته شده‌اند، بخشی از گروه‌هایی هستند که فعالیت‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی را انجام می‌دهند» و از تکنیک‌های متنوعی برای حفظ دسترسی به شبکه‌های قربانیان‌شان استفاده می‌کنند.

این نخستین بار است که دولت ایالات متحده، آشکارا فعالیت‌های «مادی‌واتر» را به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران نسبت می‌دهد.

XS
SM
MD
LG