لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

حمله «گسترده» سایبری در اسرائيل؛ دولت می‌گوید خدمات سایت‌ها برقرار شده است


آرشیو
آرشیو

نهاد نت‌بلاکس که بروز اخلال در اینترنت در سراسر جهان را رصد می‌کند، روز دوشنبه اعلام کرد که «اختلال قابل توجهی» در شبکه اینترنت اسرائيل ثبت شده است.

به گفته این نهاد، اختلال اینترنت در خدمات ارائه شده از سوی شرکت‌های بیزک و سلکام، دو شرکت عمده مخابراتی اسرائيل، دیده شده‌است.

وزارت ارتباطات اسرائيل حملات روز دوشنبه را یک «حمله سایبری گسترده» توصیف کرد.

پیشتر و در موارد مشابه، مقامات اسرائيل انگشت اتهام را به سوی تهران و یا گروه‌های مورد حمایت ایران نشانه رفته‌اند.

برخی از رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند گمان می‌رود که هکرهای همسو با ایران، پشت حمله روز دوشنبه باشند. این درحالی‌است که تهران در همین روز گفت که یک توطئه علیه تاسیسات هسته‌ای خود را، خنثی کرده است.

اسرائیل می‌گوید که وب‌سایت‌های دولتی متعددی، روز دوشنبه هدف حمله سایبری قرار گرفتند، ولی مشکل آنها مرتفع شده و در دسترس قراردارند.

نت بلاکس اما می‌گوید دسترسی بین‌المللی به برخی پلتفرم‌ها با دامنه دولتی اسرائیل، همچنان امکان پذیر نیست درحالیکه کاربران داخل کشور، می‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

اخلال در اینترنت اسرائيل پس از آن صورت می‌گیرد که ایران اعلام کرد انتقام دو سرهنگ سپاه را که اخیرا در یک حمله منتسب به اسرائيل در سوریه کشته شده‌اند، می‌گیرد.

این درحالی‌است که تهران، حمله موشکی اخیر سپاه پاسداران به شهر اربیل در شمال عراق را نیز حمله به منافع اسرائيل خوانده‌است. مقامات اقلیم کردستان عراق به طور علنی ادعای ایران را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG