لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

تهدید ایران برای منافع آمریکا؛ برآورد سالانه جامعه اطلاعاتی ایالات متحده


گزارش سالانه تهدید، جامعه اطلاعاتی آمریکا
گزارش سالانه تهدید، جامعه اطلاعاتی آمریکا

جامعه اطلاعاتی آمریکا در جدیدترین برآورد امنیتی خود، می گوید که حکومت ایران همچنان به تهدید منافع آمریکا ادامه می‌دهد.

مطابق برآورد نهاد هماهنگ کننده ۱۷ سازمان‌ امنیتی-اطلاعاتی نظامی و غیرنظامی آمریکا، حکومت ایران، جان اتباع آمریکا را مستقیما یا از طریق نیروهای نیابتی خود در منطقه، تهدید می‌کند و به هدفی که ده سال است دنبال می‌کند - یعنی تاسیس شبکه‌هایی در داخل آمریکا - همچنان متعهد است. آنها بنا بر این برآورد، ایران همچنین با استفاده از نیروهای نیابتی تحت‌الحمایه خود در عراق، سوریه، و کشورهای دیگر، به حملاتی علیه نیروها و اتباع آمریکا دست خواهد زد.

در این گزارش آمده است که حکومت ایران اگرچه فعلا در حال تولید بمب هسته‌ای نیست، اما با به دست آوردن مهارت‌های بیشتر سایبری، به تهدید دولت و صاحبان زیرساخت‌های اینترنتی در آمریکا و نقاط دیگر جهان ادامه می‌دهد.

در این سند یادآوری می‌شود که حکومت ایران که در گذشته حملات مرگباری در داخل آمریکا سازمان داده، تهدید کرده که انتقام قتل قاسم سلیمانی را از آمریکا خواهد گرفت.

در اجرای قانون تخصیص بودجه، جامعه اطلاعاتی آمریکا برآورد سالانه تهدید را برای استفاده قانون‌گذاران، نظامیان، و نیروهای انتظامی داخلی منتشر می‌کند.

در فصل مربوط به ایران گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا آمده است که حکومت ایران با ادامه تلاش برای کاستن از نفوذ آمریکا، و تحکیم نفوذ و گسترش قدرت خود در کشورهای خاورمیانه، و همچنین به منظور کم کردن تهدید علیه ثبات نظام خود، همچنان تهدیدی برای منافع آمریکا است و خواهد کوشید از اهرم برنامه هسته‌ای خود، نیروهای نیابتی و همدست، دیپلماسی، و خرید فروش تجهیزات نظامی، اهداف امنیتی خود را پیش ببرد.

جامعه اطلاعاتی آمریکا در برآورد سالانه تهدید می نویسد نظام ایران خود را در مبارزه‌ای وجودی با آمریکا و متحدان آن در منطقه، درگیر می‌بیند و در عین حال، بلندپروازی خود برای دست یافتن به مقام رهبری منطقه را پی می‌گیرد.

در برآورد سالانه تهدید، جامعه‌ اطلاعاتی آمریکا یادآور می‌شود که انتخاب رئیسی به مقام ریاست جمهوری، به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیرو بخشیده که از یکسو، رویای قدیمی تبدیل ایران به قدرتی سراسری برای دفاع از اهداف جهانی مسلمانان را دنبال کند و از سوی دیگر، به تحکیم حکومت فقهی در داخل کشور بپردازد.

جامعه اطلاعاتی آمریکا می‌نویسد حکومت ایران که با هدف حذف تحریم‌ها به طور غیرمستقیم با آمریکا وارد مذاکره شده، باور ندارد که آمریکا بتواند به نحوی پایدار منافع احتمالی حاصل از احیای توافق اتمی برجام را تامین کند.

برآورد سالانه تهدید، بخشی را هم به تهدید امنیتی جمهوری اسلامی علیه اسرائیل اختصاص داده و می‌نویسد، از طریق نیروهای موشکی به طور مستقیم، و از طریق حمایت از حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های تروریستی، به طور غیر مستقیم، حکومت ایران به تهدید اسرائیل ادامه می‌دهد.

حمایت جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان شیعه عراق، در این سند، تهدیدی برای اتباع آمریکا در عراق برآورد شده، و حمایت نظامی و اقتصادی حکومت ایران از نظام حاکم در سوریه، و اشاعه‌ بی‌ثباتی در یمن از طریق حمایت از حوثی‌های یمن، از جمله از طریق سیستم‌های پیشرفته نظامی، تهدیدی برای منافع و شرکای آمریکا ازجمله عربستان سعودی شمرده شده است.

در فصل قابلیت‌های نظامی، نیروی قدس سپاه پاسداران و دستیاران منطقه‌ای آن، و ترکیب شیوه‌های جنگی منظم و نامنظم، برای آینده‌ای قابل پیش‌بینی، تهدیدی برای آمریکا و منافع آن توصیف شده و برآورد شده که حکومت ایران، علی‌رغم چالش‌های اقتصادی، به تقویت نیروهای نظامی خود ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG