لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

روز جهانی زن؛ ادای احترام بانوی اول آمریکا به زنان مبارز اوکراین و زنان معترض روسیه


روز جهانی زن که هر سال در هشتم ماه مارس گرامی داشته می‌شود، از دستاوردهای اجتماعی، سیاسی، و اقتصادی زنان تجلیل می‌کند.

شعاری که امسال برای این روز در نظر گرفته شده، «برابری جنسیتی امروز برای فردایی باثبات» است.

مضمون کارزار امسال، «از بین بردن تبعیض» است که با هشتگ #BreaktheBias تمرکزها را بر تعصبات فردی و جمعی علیه زنان جلب می‌کند و از مردم می‌خواهد تا برای ایجاد جهانی عادلانه و عاری از تعصب و تبعیض تلاش کنند.

تارنمای روز جهانی زن نوشته است: «تعصب، چه از عمد یا ناخودآگاه، حرکت به جلو را برای زنان دشوار می‌کند.»

همچنین تأکید می‌کند که تنها دانستن این موضوع کافی نیست بلکه برای برابری شرایط فعالیت زن و مرد باید تلاش کرد.

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی زن به موانع متعددی که فرصت‌های زنان را محدود و مشارکت آنها در زندگی اقتصادی، سیاسی، و اجتماعی را تضعیف می‌کند، اشاره کرده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است که موانع زنان با همه‌گیری کووید-۱۹، آشکار و تشدید شد و بر سهم مشارکت نیروی کار زنان تأثیر گذاشت و بار مسئولیت مراقبان حقوق‌بگیر و بدون مزد را افزایش داد و به موارد خشونت‌های جنسیتی نیز افزود.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در این بیانیه گفته است که بهبود وضعیت زنان و دختران باعث تقویت اقتصاد و دموکراسی در سراسر جهان می شود و به همین دلیل است که او اندکی پس از رسیدن به سمت ریاست‌جمهوری، با ایجاد «شورای سیاست‌گذاری جنسیتی کاخ سفید»، عدالت جنسیتی را سنگ بنای دولت خود قرار داد.

آقای بایدن اعلام کرده است که در بودجه سال ۲۰۲۳، ۲.۶ میلیارد دلار برای برنامه‌های کمک خارجی که برابری جنسیتی را در سرتاسر جهان ترویج می کنند، درخواست کرده است که بیش از دو برابر مبلغ درخواستی برای برنامه‌های جنسیتی سال گذشته است.

جیل بایدن، بانوی اول آمریکا، نیز در پیامی ویدیویی به مناسب روز جهانی زن گفته است که زنان هرگز سکوت نکرده‌اند بلکه آنها را ساکت کرده‌اند و دلیلش این است که صدای آنها قدرتمند است و زمانی که بلند می‌شود، بی‌عدالتی را می‌شکند.

بانوی اول آمریکا در این پیام به زنان اوکراینی که برای دفاع از سرزمین و جان خانواده‌های خود می‌جنگند و زنان روسی که دست به تظاهرات زده‌اند، علیه تهاجم سخن می‌گویند، و خطر آن را به جان می‌خرند نیز ادای احترام کرده است.

در روز چهاردهم ماه مارس همچنین آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، میزبان مراسم «اعطای جوایز سالانه بین المللی زنان شجاع» خواهد بود. این مراسم به دلیل رعایت فاصله اجتماعی به صورت مجازی برگزار می‌شود.

امسال از دوازده زن از سراسر جهان که برای ساختن آینده‌ای روشن‌تر تلاش کرده‌اند قدردانی خواهد شد. بانوی اول آمریکا نیز در این مراسم سخنرانی خواهد کرد.

این جایزه به زنانی تعلق می‌گیرد که شجاعت، قدرت و رهبری خارق العاده‌ای را در ترویج صلح، عدالت، حقوق بشر، برابری جنسیتی و تساوی نشان داده‌اند و اغلب فداکاری کرده و خود را در معرض خطر قرار داده‌اند.

از ماه مارس سال ۲۰۰۷، وزارت خارجه آمریکا، با این جایزه از بیش از ۱۷۰ زن از بیش از ۸۰ کشور قدردانی کرده است.

XS
SM
MD
LG