لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به افزایش حملات به مراکز درمانی اوکراین


سازمان بهداشت جهانی از افزایش حملات به مراکز بهداشتی و درمانی اوکراین ابراز نگرانی کرد.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که دست‌کم ۹ نفر در ۱۶ حمله به مراکز بهداشتی و درمانی از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاترین اسمالوود، متخصص اورژانس سازمان بهداشت جهانی در اروپا، در یک نشست خبری گفت که این آمار شامل حوادثی است که هنگام اعزام آمبولانس‌ها برای اهدافی غیر از موارد اورژانس بهداشتی رخ داده است.

او افزود که آمار چند روز گذشته روندی صعودی داشته است.

سازمان بهداشت جهانی همچنین نسبت به تشدید حملات به مراکز درمانی و‌ کمبود ذخایر پزشکی هشدار داد.

هانس کلوگه، مدیر بخش اروپای سازمان بهداشت جهانی در نشست خبری روز سه‌شنبه ۸ مارس گفت که این نهاد، در حال تلاش برای ارسال سریع تجهیزات پزشکی به اوکراین است.

این نهاد بین‌المللی اعلام کرده است که ذخایر اکسیژن، انسولین، تجهیزات محافظتی، اقلام جراحی و فرآورده‌های خونی در این کشور رو به اتمام است.

به گفته مدیر بخش اروپای سازمان بهداشت جهانی، تأمین اکسیژن، واکسن‌های ویژه کودکان، به خصوص واکسن فلج اطفال، و ارائه دسترسی به متخصصان سلامت روان از اولویت‌های این نهاد برای منطقه است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری اروپا نیز در بیانیه‌ای جداگانه، اعلام کرد که کشورهای همسایه اوکراین که میزبان پناهندگان اوکراینی هستند، باید این پناهندگان را در برنامه واکسیناسیون جامع خود علیه طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها بگنجانند.

در این بیانیه همچنین آمده است که این کشورها باید برنامه واکسیناسیون این پناهجویان اوکراینی در برابر کرونا، فلج اطفال و سرخک را در اولویت قرار دهند چرا که میزان واکسیناسیون کنونی سرخک نمی‌تواند مانع از شیوع این بیماری شود.

این نهاد بهداشتی اروپا همچنین افزوده است که ازدحام پناهجویان در پناهگاه‌ها و مراکز پذیرش، ممکن است به شیوع سرخک، به ویژه در بهار که اوج فعالیت فصلی این بیماری است، بیانجامد.

XS
SM
MD
LG