لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

جلسه شورای امنیت درباره درگیری‌ها در غزه؛ تقدیر نیکی هیلی از خویشتن داری اسرائیل


نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز سه شنبه با اشاره به درگیری روز گذشته میان معترضان فلسطینی با نیروهای امنیتی اسرائیل در امتداد مرزهای مشترک نوار غزه و اسرائیل، از خویشتن داری اسرائیل در برابر اقدامات حماس تقدیر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکی هیلی که در نشست شورای امنیت برای بررسی درگیری‌های روز دوشنبه صحبت می‌کرد گفت، حماس سالهاست که به خشونت در منطقه دامن می‌زند، سالها پیش از آن که آمریکا تصمیم به انتقال سفارت خود بگیرد.

خانم هیلی افزود، «هیچ کشوری در این مجمع (سازمان ملل متحد) بیشتر از اسرائیل از خود خویشتن داری نشان نخواهد داد.»

همزمان با برگزاری مراسم رسمی انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به اورشلیم، فلسطینی‌های معترض به این اقدام در کنار مرزهای غزه و اسرائیل تظاهرات کردند که با برخورد نیروهای ارتش اسرائیل روبرو شد و بیش از ۶۰ کشته برجای گذاشت.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، نیروهای اسرائیلی در برابر فلسطینی‌ها از تجهیزات ضدشورش و گلوله، متناسب با رویه‌های استاندارد عملیاتی، استفاده کردند و «مصمم به اجرای وظیفه خود در محافظت از شهروندان و حاکمیت اسرائیل است.»

سخنگوی کاخ سفید نیز در نشست خبری روز دوشنبه خود با بیان این که «ما از گزارش‌های مربوط به ادامه خشونت‌ها در غزه اطلاع داریم»، گفت که «مسئولیت این مرگ‌های غم‌انگیز تماما بر عهده حماس است. حماس عمدا تحریک به چنین واکنش‌هایی می‌کند.»

اسرائیل حماس را یک گروه ترویستی می داند. ایالات متحده نیز در سال ۱۹۹۷ میلادی این گروه فلسطینی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

از آذر ماه گذشته که پرزیدنت ترامپ دستور انتقال سفارت آمریکا را صادر کرد، اعتراض‌ها در غزه شروع شد که تا پیش از روز دوشنبه، دست کم ۵۴ نفر کشته شدند. اما دیروز، سنگین‌ترین تلفات در یک روز از جنگ سال ۲۰۱۴ غزه به این طرف رقم خورد.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند. اسرائیل در سال ۱۹۴۸ کنترل بخش غربی و اردن کنترل شرق اورشلیم را در اختیار گرفتند.

اسرائیل که اورشلیم را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG