لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

کاخ سفید: حماس تنها مسئول خشونت‌های مرگبار در غزه است


راج شاه یکی از سخنگویان کاخ سفید - آرشیو
راج شاه یکی از سخنگویان کاخ سفید - آرشیو

سخنگوی کاخ سفید آمریکا روز دوشنبه در واکنش به خشونت‌های مرگباری که امروز به دنبال درگیری معترضان فلسطینی با نیروهای اسرائیلی در امتداد مرزهای مشترک غزه و اسرائیل در گرفت، گفت که گروه حماس تنها مسئول آن است.

«راج شاه» در یک نشست خبری با بیان این که «ما از گزارش‌های مربوط به ادامه خشونت‌ها در غزه اطلاع داریم»، گفت که «مسئولیت این مرگ‌های غم‌انگیز تماما بر عهده حماس است. حماس عمدا تحریک به چنین واکنش‌هایی می‌کند.»

هزاران فلسطینی از بامداد دوشنبه در طول مرزهای مشترک نوار غزه با اسرائیل اعتراض خود را به افتتاح سفارت ایالات متحده در اورشلیم از سر گرفتند که با برخورد نیروهای اسرائیلی همراه شد و دست کم ۵۲ کشته بر جای گذاشت.

درگیری های امروز، سنگین‌ترین تلفات در یک روز را، از جنگ سال ۲۰۱۴ به این طرف رقم زده است. این در حالی است که ارتش اسرائیل پیشتر به فلسطینی‌ها هشدار داد که تلاش برای عبور از مرز با برخورد روبرو می‌شود.

بنا بر اعلام سخنگوی «نیروهای دفاعی اسرائیل» جنگنده‌های اسرائیلی روز دوشنبه و در پاسخ به اقدامات خشونت‌بار گروه حماس در امتداد مرزها، پنج مرکز آموزشی آن گروه تروریستی را در غزه هدف حمله هوایی قرار دادند.

اسرائیل حماس را یک گروه ترویستی می داند. ایالات متحده نیز در سال ۱۹۹۷ میلادی این گروه فلسطینی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG