لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

اعتراض فلسطینی‌های غزه به انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم: دست‌کم ۵۰ کشته


همزمان با انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، فلسطینی های معترض به این اقدام در نوار غزه تظاهرات کردند که درگیری این فلسطینی ها با نیروهای نظامی اسرائیل تا عصر دوشنبه به وقت محلی اسرائیل دست کم ۵۰ کشته برجای گذاشت.

رویترز گزارش داد از بامداد دوشنبه ۲۴ اردیبهشت، هزاران فلسطینی در طول مرزهای نوار غزه با اسرائیل اعتراض خود را آغاز کردند که با برخورد نیروهای اسرائیلی شد و سنگین ترین تلفات در یک روز را، از جنگ سال ۲۰۱۴ غزه به این طرف رقم زد.

از آذرماه گذشته که پرزیدنت ترامپ دستور به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم داد، اعتراض ها در غزه شروع شده بود که در این پنج ماه دست کم ۵۴ نفر کشته شدند.

مراسم انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم با سالروز یکپارچگی اسرائیلهمزمان شده است. اسرائیل سالروز بدست گرفتن کنترل شرق اورشلیم در جنگ شش روزە ۵۱ سال پیش را بعنوان روز یکپارچگی این شهر جشن می گیرد. اسرائیل روز ۱۵ ماه می را به عنوان روز استقلال کشور اسرائیل جشن می گیرد اما فلسطینی ها آن را روز «نکبت» می نامند.

درگیری روز دوشنبه در مرز نوار غزه با اسرائیل در حالی است که ارتش اسرائیل دوشنبه به فلسطینی ها هشدار داد که تلاش آنها برای عبور از مرز غزه با برخورد روبرو می شود.

سخنگوی ارتش اسرائیل در پیامی در توئیتر گفت، نیروهای اسرائیلی در برابر فلسطینی‌ها از تجهیزات ضدشورش و گلوله، متناسب با رویه‌های استاندارد عملیاتی، استفاده می‌کند و «مصمم به اجرای وظیفه خود برای محافظت از شهروندان و حاکمیت اسرائیل است.»

اعتراضات اخیر با تنش های بین اسرائیل و ایران همزمان شده است. مقام های اسرائیل می گویند که جمهوری اسلامی ایران در سوریه حضور دارد و حملاتی را علیه اسرائیل تدارک می بیند.

برخی عرب‌های تابع اسرائیل در داخل اسرائیل و از جمله در دانشگاه تل آویو اعتراضاتی را به انتقال سفارت آمریکا برگزار کرده اند.

همزمان با این اعتراضات، مقام های فلسطینی شدیدا با انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم مخالفند و می گویند که وضعیت اورشلیم باید در یک توافق نهایی بین اسرائیل و فلسطینیان مشخص شود.

نبیل شعث یک مقام ارشد فلسطینی خطاب به آمریکا و اسرائیل می گوید کهآنها درباره وضعیت اورشلیم که شورای امنیت هم آن را پاس می دارد، مرتکب تخلف شده اند. پرزیدنت ترامپ تعهد آمریکا در پیمان اسلو را نقض کرده است.

با اینحال برخی از اعراب ساکن اورشلیم می گویند انتقال سفارت آمریکا هیچ تغییری در زندگی شان بوجود نخواهد آورد. یک فلسطینی در اورشلیم می گوید باز شدن یا نشدن سفارت هیچ فرقی برای ما نمی کند. چه چیز زندگی مان را عوض می کند؟ حقوق کارگران در فقر را زیاد می کند؟ نمی کند ... بنابراین سفارت اینجا باز بشود یا جای دیگر، همه چیز همانطور می ماند.

دستور تاریخی پرزیدنت ترامپ درباره اورشلیم

دونالد ترامپ پانزدهم آذر، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و فرمان آغاز روند انتقال سفارت از تل آویو به اورشلیم را امضا کرد.

رؤسای جمهوری آمریکا هر شش ماه یک بار تعلیق اجرای مصوبه سال ۱۹۹۵ کنگره در زمینه انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم را امضا می کردند که مانع انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل می شد. پرزیدنت ترامپ نیز یک بار این تعلیق شش ماهه را در ابتدای کار خود امضا کرد اما در آذر سال گذشته اعلام کرد دیگر این تعلیق را امضا نمی کند.

دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی سال گذشته وعده داده بود در صورت پیروزی سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل می‌کند؛ امری که سیاست چند دهه‌ای آمریکا در خاور میانه را تغییر می دهد. وی قرار بود روز دوشنبه این خبر را اعلام کند، اما کاخ سفید از به تاخیر افتادن آن خبر داد.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند.

در سال ۱۹۴۸ میلادی اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی اورشلیم را در اختیار گرفتند. اسرائیل که این شهر را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل روز یکشنبه در جلسۀ هفتگی کابينه بار ديگر از تصميم پرزیدنت ترامپ برای جابجایی سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم قدردانی کرد و گفت: «ما اين هفته اين سعادت را داريم که شاهد يک رويداد تاريخی باشيم. اين تصميم از سوی بزرگترين قدرت جهان، دوستمان ايالات متحده اتخاذ شده است. پرزيدنت ترامپ قول داده بود اورشليم را به عنوان پايتخت اسرائيل به رسميت بشناسد و به قولش عمل کرد. به اين مناسبت فردا يک جشن واقعی خواهيم داشت.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG