لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

تعداد کشته‌های فلسطینی در درگیری با نظامیان اسرائیل به بیش از ۶۰ نفر رسید


امدادگران در حال کمک به یک مجروح فلسطینی در نوار غزه
امدادگران در حال کمک به یک مجروح فلسطینی در نوار غزه

شمار فلسطینی هایی که در اعتراضات ۲۴ ساعت گذشته در طول مرزهای مشترک نوار غزه با اسرائیل در درگیری با نیروهای اسرائیلی کشته شدند به بیش از ۶۰ نفر افزایش یافت. یک کودک در اثر گاز اشک آور جان باخت.

«راج شاه» سخنگوی کاخ سفید آمریکا روز دوشنبه در واکنش به خشونت‌های مرگبار گفت «ما از گزارش‌های مربوط به ادامه خشونت‌ها در غزه اطلاع داریم.» او گفت که «مسئولیت این مرگ‌های غم‌انگیز تماما بر عهده حماس است. حماس عمدا تحریک به چنین واکنش‌هایی می‌کند.»

اسرائیل، حماس را یک گروه ترویستی می داند. ایالات متحده نیز در سال ۱۹۹۷ میلادی این گروه فلسطینی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

در همین حال، ساکنان غزه روز سه شنبه برای کشته شدگان عزاداری کردند و همزمان اعتراضات جدیدی را آغاز کردند.

روز دوشنبه، مرگبارترین اعتراضات فلسطینی ها از سال ۲۰۱۴ بود، روزی که آمریکا سفارت جدید خود را در اورشلیم، افتتاح کرد. ارتش اسرائیل پیشتر به فلسطینی‌ها هشدار داد که تلاش برای عبور از مرز با برخورد روبرو می‌شود.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی بازوی حقوق بشری سازمان ملل متحد گفت که اسرائیل حق دفاع از مرزهایش را دارد، اما استفاده از نیروی مرگبار باید آخرین گزینه باشد و نزدیک شدن فلسطینی ها به حصارهای غزه، استفاده از چنین نیرویی را توجیه نمی کند.

کشورهای دیگر نیز به خشونت ها در غزه واکنش نشان دادند. آلمان ضمن دفاع از حق اسرائیل برای دفاع از خود گفت، واکنش اسرائیل باید «متناسب» باشد.

به نوشته رویترز، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه خشونت نیروهای اسرائیل علیه معترضان را محکوم و بار دیگر مخالفت خود را با انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم تکرار کرد. اسرائیل از اقدامات خود دفاع کرده است.

فلسطینی ها به مناسبت سالگرد آنچه «روز نکبت» می نامند، اعتراض می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG