لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۴

همزمان با محکومیت جهانی روسیه، مقامات اتحادیه اروپا این هفته به کی‌یف می‌روند


سه‌شنبه شورای امنیت به موضوع کشتار در بوچا پرداخت. 
سه‌شنبه شورای امنیت به موضوع کشتار در بوچا پرداخت. 

با گذشت بیش از چهل روز از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، فشارهای جهانی برای بازدارندگی بیشتر روسها افزایش یافته است.

پس از سخنرانی مجازی رییس جمهور اوکراین در شورای امنیت سازمان ملل متحد، اورزلا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد، این هفته همراه با جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به کی‌یف سفر می کنند.

زلنسکی در سخنرانی روز سه‌شنبه خود با انتقاد از ساختار سازمان ملل و حق وتوی روسیه، خواستار اصلاحات اساسی در این نهاد شد.

او با اشاره به خشونت‌های فجیع صورت‌گرفته در جریان تهاجم روسیه به اوکراین گفت: «روسها با سازمان‌های تروریستی نظیر داعش هیچ فرقی ندارند.»

رئیس جمهور اوکراین همچنین با انتشار ویدیویی در تلگرام خطاب به مردم اوکراین گفت:«ما می دانیم که تعداد متجاوزان زیاد است و تجهیزات بیشتری در اختیار دارند، اما سرنوشت محتوم مردم ما برنده شدن در این جنگ است.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم که در حال مستندسازی از جنایات روسها در اوکراین است اعلام کرد، ارتش روسیه از ابتدای تهاجم تاکنون به بیش از ۳۷ مرکز بهداشتی و بیمارستان حمله کرده است.

در حالی که خبرنگاران رسانه های جهانی با حضور در بوچا جنایات روسها بر ضد غیرنظامیان این شهر را وحشتناک توصیف کرده‌اند، هند متحد سنتی روسیه هم بالاخره موضع گرفت و این جنایات را محکوم کرد. نماینده هند در سازمان ملل ضمن محکوم کردن کشتار غیرنظامیان در بوچا، تحقیقات مستقل در این باره را خواستار شد.

در عین حال دبیرکل ناتو هم اعلام کرد، شواهد نشان می دهد نیروهای روسیه در حال دور شدن از از کیف هستند تا با تجدید قوا و ساماندهی بیشتر برای تصرف دنباس اقدام کنند. ینس استولتنبرگ افزود روسها قصد دارند با اشغال کامل دونباس یک پل زمینی به شبه جزیره کریمه ایجاد کنند.

XS
SM
MD
LG