لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

تحلیلگران نظامی: چین قادر به آغاز جنگ فضایی است


چند بازدیدکننده در نزدیکی مدلی از یک آزمایشگاه فضایی در نمایشگاهی با موضوع توسعه اکتشافات فضایی چین، موزه علم و فناوری چین در پکن.
چند بازدیدکننده در نزدیکی مدلی از یک آزمایشگاه فضایی در نمایشگاهی با موضوع توسعه اکتشافات فضایی چین، موزه علم و فناوری چین در پکن.

تحلیلگران مسائل نظامی می‌گویند چین اکنون فناوری، سخت‌افزار، و دانش لازم برای هماهنگ‌کردن جنگ در فضا را دارد. به باور تحلیلگران، ارتش چین می‌تواند سامانه‌های تجهیزات نظامی را در فضا مستقر کند و یا از ماهواره‌ها برای نظارت بر سطح زمین استفاده کند.

به گفته یک تحلیگر، پکن در نهایت ممکن است از حسگرها به منظور شناسایی زیردریایی‌های رقبایش در دریاها استفاده کند.

اندرو یانگ، دبیرکل اندیشکده شورای مطالعات سیاست پیشرفته چین در تایوان، می‌گوید سخت‌افزار فضایی می‌تواند به چین در انجام حملات هوایی با استفاده از چند موشک کمک کند.

تحلیلگران معتقدند نیروی هوایی چین ظرفیت خود را برای هشدارهای اولیه، حملات هوایی، و دفاع موشکی بهبود خواهد بخشید. پکن در سال‌های اخیر تسلیحات مافوق صوت از جمله وسایل نقلیه فضایی که با موشک به فضا پرتاب می‌شوند را آزمایش کرده است.

به باور تحلیلگران، پکن احتمالا از فناوری نظامی خود در فضا برای کنترل مناطق دریایی مورد مناقشه در شرق و جنوب چین و دفع چالش‌ها در آب‌های آزاد غرب اقیانوس آرام بهره خواهد برد.

پکن در حال حاضر آشیانه‌های نظامی و سامانه‌های راداری خود را در پایگاه‌های کوچک واقع در جزایر دریای چین جنوبی قرار داده است. این آبراه سه و نیم میلیون کیلومتر مربعی از لحاظ ماهیگیری و منابع انرژی، برای چین، برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان، و ویتنام حائز اهمیتی راهبردی است.

XS
SM
MD
LG