لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

رای دادگاه تجدیدنظر علیه تصمیم ترامپ درباره مهاجران موسوم به داکا؛ واکنش رئیس جمهوری


در حالی که یک دادگاه تجدید نظر روز پنجشنبه تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره فرزندان مهاجران غیرقانونی را رد کرد، رئیس جمهوری آمریکا خواستار بررسی این رای در دیوان عالی آمریکا شد.

روز جمعه ۱۸ آبان پرزیدنت ترامپ گفت که امیدوار است رای دادگاه تجدید نظر توسط دیوان عالی نقض شود. با دو قاضی که او در یک سال اخیر در دیوان عالی منصوب کرده است، اکثریت آرای این عالیترین مرجع قضایی آمریکا به سمت محافظه کاران جمهوریخواه سنگینی می‌کند.

شعبه نهم دادگاه تجدید نظر سانفرانسیسکو روز پنجشنبه اعلام کرد که خواستار حفظ برنامه داکا است، که در سال ۲۰۱۲ اجرایی شد. بر اساس تصمیم باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین، فرزندان مهاجران غیرقانونی که در ایالات متحده بزرگ شده‌اند، اجازه کار و تحصیل یافتند.

پرزیدنت ترامپ یک سال پیش از کنگره خواست درباره این گروه از مهاجران تصمیم بگیرد و در فرمانی اعلام کرد که دیگر به چنین افرادی اقامت نخواهد داد. این تصمیم با مخالفت دادگاه مواجه شد.

کاخ سفید ۵ مارس ۲۰۱۸ را به عنوان تاریخ پایان اجرای داکا اعلام کرده است. تصمیمی که دادگاه فدرال کالیفرنیا آن را رد کرده و از دولت خواسته است، بدون محدودیت زمانی، همچنان به اجرای داکا ادامه دهد.

با وجود تلاش‌ها برای ارائه راه حلی برای این موضوع، اختلاف بر سر این گروه از مهاجران غیرقانونی در کنگره، که آخر دی ماه موجب عدم حصول توافق بر سر بودجه فدرال شد، همچنان ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG