لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

مخالفت دادگاه تجدیدنظر ویرجینیا با فرمان مهاجرتی ترامپ درباره ایران و پنج کشور دیگر


نمایی از ساختمان دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۴ شهر ریچموند در ایالت ویرجینیا - آرشیو
نمایی از ساختمان دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۴ شهر ریچموند در ایالت ویرجینیا - آرشیو

یک دادگاه تجدید نظر ناحیه‌ای آمریکا روز پنجشنبه در حکمی آخرین فرمان اجرایی رئیس جمهوری را برای اعمال برخی محدودیت‌ها در ورود مسافران شش کشور عمدتا مسلمان خلاف قانون اساسی ایالات متحده دانست، چرا که با اجرای این فرمان، مسلمانان به دلیل مذهبشان مورد تبعیض قرار خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۴ شهر ریچموند در ایالت ویرجینیا اعلام کرد که پس از بررسی اظهارات پرزیدنت دونالد ترامپ و دیگر مقام‌های دولت، و همچنین متن خود فرمان، به این نتیجه رسیده است که «برخلاف قانون اساسی رنگ و بوی خصومت و عناد با اسلام دارد.»

پرزیدنت ترامپ روز ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ در سومین فرمان اجرایی مهاجرتی خود، سفر شهروندان هشت کشور از جمله شش کشور عمدتا مسلمان – ایران، لیبی، سومالی، سوریه، یمن و چاد – را به ایالات متحده بطور موقت متوقف کرد؛ که مانند دو فرمان قبلی با مخالفت‌هایی، از جمله برخی قضات، روبرو شد.

دادگاه تجدید نظر ریچموند همچنین حکم قاضی دادگاه فدرال ایالت مریلند را – که دستور داده بود ممنوعیت ورود آن دسته از شهروندان آن شش کشور که ارتباطی حقیقی با برخی شهروندان در ایالات متحده، مانند ارتباط خانوادگی، دارند متوقف شود –تایید و ابقا کرد.

دیوان عالی ایالات متحده اواسط آذر رأی به اجرای این فرمان مهاجرتی داد، که پیشتر برخی قضات فدرال دستور توقف آن را داده بودند؛ اما گفت بخش مربوط به شهروندان شش کشور که روابط پایدار با آمریکا دارند را پس از حکم دادگاه تجدید نظر بررسی می‌کند.

دیوان عالی آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که آماده است در ماه آوریل استدلال دو طرف را شنیده و تا پایان ماه ژوئن (اوایل تیر ماه سال آینده خورشیدی) حکم نهایی خود را در مورد این بخش از فرمان اجرایی ریاست جمهوری اعلام کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG