لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

پرزیدنت ترامپ: مشمولان «داکا» نگران وضعیت خود در شش ماه آینده نباشند


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گفت افرادی که تحت حمایت برنامه «داکا» مصوب دولت قبل قرار دارند، نباید در شش ماه آینده و پیش از انقضای این برنامه در مورد وضعیت اقامت قانونی خود نگرانی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پرزیدنت ترامپ در پیامی در توئیتر نوشت «برای همه آنها (مشمولان قانون داکا) که درباره وضعیت خود در طول شش ماه آینده نگران هستند: هیچ دلیلی برای نگرانی نیست – هیچ اقدامی انجام نمی‌شود!»

برنامه موسوم به داکا در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا و با هدف حمایت از افرادی که در سنین پائین به صورت غیرقانونی به ایالات متحده آمده‌اند و در این کشور رشد کرده و آمریکا را وطن خود می‌دانند، تصویب شد.

دونالد ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی سال گذشته وعده برخورد با مهاجرت غیرقانونی را داد و قرار بود موضع رسمی دولت او در مورد داکا و وضعیت مهاجرانی که در کودکی بطور غیرقانونی به آمریکا آمده‌اند، روز سه شنبه اعلام شود.

جف سشنز دادستان کل آمریکا داکا را – که از حدود پنج سال پیش به اجرا در آمد – خلاف قانون اساسی دانست، که وزارت دادگستری قادر به دفاع از آن نیست و در حال فسخ شدن است. این موضع اعتراض‌هایی را در پی داشته است.

به گفته او جوانانی که فاقد مدارک قانونی اقامت هستند از هفتم سپتامبر (شانزدهم شهریور) قادر نیستند جهت بهره مندی از داکا درخواست کنند، اما وضعیت مشمولان فعلی آن دست کم تا شش ماه آینده تغییر نخواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ نیز روز سه شنبه با تاکید بر این که قصد تنبیه کودکان را ندارد، کودکانی که امروز اکثر آنها بزرگسال هستند، گفت اب این حال باید در نظر داشت که ایالات متحده سرزمین فرصت‌هاست، چون قانون در آن حکمفرماست.

تلاش برای حفاظت از مشمولان داکا

رهبر دموکرات‌های سنا روز پنجشنبه گفت رئیس جمهوری می‌خواهد برای تصویب قانون جدیدی با هدف محافظت و ارائه کمک به این گروه از مهاجران، به قانونگذاران هر دو مجلس کنگره کمک کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چاک شومر گفت صبح امروز تلفنی با پرزیدنت دونالد ترامپ در این مورد صحبت کردم و او برای کمک به قانونگذاران برای تصویب طرح موسوم به «قانون رؤیا» اعلام آمادگی کرد.

قانونگذاران هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در کنگره قصد دارند با تصویب این طرح، مانع از اخراج آن دسته از مهاجران غیرقانونی که در حال حاضر تحت حمایت قانون داکا قرار دارند بشوند.

کاخ سفید نیز اعلام کرده است آقای ترامپ روز پنجشنبه همچنین با نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات‌، میچ مک‌کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه، و پل رایان رئیس مجلس نمایندگان به صورت تلفنی در همین زمینه گفت‌وگو کرده است.

مدافعان داکا با این استدلال که این گروه از مهاجران در سن پایین و بدون آن که درکی از اقامت غیرقانونی داشته باشند همراه والدین خود به ایالات متحده آمده‌اند و باید با آنها مدارا کرد، از دولت ترامپ خواسته‌اند این قانون را لغو نکند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG