لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

بحث داغ مهاجرت در سنا؛ پرزیدنت ترامپ خواستار حمایت از یک طرح پیشنهادی شد


یک روز پس از آن که سنای آمریکا به شروع بحث در مورد اصلاح قانون مهاجرت – از جمله در مورد سرنوشت جوانان مهاجر غیرقانونی موسوم به «دریمرز» که در کودکی بطور غیر قانونی به ایالات متحده آورده شده‌اند – رای داد، جدال‌های جناحی بر این بحث در سنا غالب شد.

هنگامی که بحث در روز سه شنبه با مانع روبرو شد، میچ مک‌کانل گفت مباحث این هفته به نتیجه نخواهند رسید، مگر آن که ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت آینده یک گشایش فراحزبی در مورد اصلاح مهاجرتی روی دهد. در غیر این صورت مساله‌ای که کنگره بیش از یک دهه برای حل آن کوشش کرده، یک بار دیگر شکست خواهد خورد.

رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا همچنین دموکرات‌ها را متهم کرد که بی‌دلیل اقدام در سنا را به تاخیر می‌اندازند و گفت «هیچ دلیلی برای اینکه ما این هفته به یک راه حل فراحزبی برسیم وجود ندارد. ولی برای این کار ضروری است بحث را شروع کنیم. از طرح حرف‌های سیاسی بگذرید و بر قانونگذاری تمرکز کنید.»

میچ مک‌کانل بحث را به چند روز محدود کرد و گفت پیشنهادی را ترجیح می‌دهد که بازتاب طرح پرزیدنت ترامپ باشد. ولی این طرح که بر چهار اصل تدوین شده است، از ۶۰ رای در سنا برخوردار نیست.

کاخ سفید روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای گفت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده از طرح مهاجرتی که سناتور چاک گرَسلی پیشنهاد کرده حمایت می‌کند و از همه نمایندگان از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات نیز می‌خواهد از آن حمایت کنند.

در همین حال دیک دربین سناتور دموکرات و یک طرفدار سخت مصونیت جوانان مهاجر از اخراج امیدوار است که سنا بتواند ۱۱ رای جمهوریخواهان را برای طرحی در مورد دریمرز کسب کند.

وی گفت «دلایل متقاعد کننده بسیاری برای انجام درست این کار وجود دارد. پرزیدنت ترامپ در سپتامبر اعلام کرد برنامه داکا، که فرمانش را پرزیدنت اوباما برای حفاظت ۷۸۰ هزار جوان مهاجر غیرقانونی در آمریکا امضا کرده بود، رسما در پنجم مارس یعنی تنها چند هفته دیگر لغو می‌کند. یعنی این جوانان و بسیاری مانند آنها دیگر اجازه کار در آمریکا را نداشته و با اخراج روبرو خواهند شد. پرزیدنت ترامپ کنگره را برای انجام کار و تصویب این قانون به چالش کشید. پنج ماه گذشته و ما کاری نکردیم. ولی این هفته ما شانس انجام درست این کار را داریم.»

کنگره باید لایحه اصلاح مهاجرت را تا پیش از ضربا لاجل ۵ مارس تصویب کند. در غیر این صورت صدها هزار «دریمرز» با اخراج روبرو خواهند بود.

پرزیدنت ترامپ طرحی شامل اعطای راه دسترسی به شهروندی برای ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار مهاجر جوان غیرقانونی در آمریکا پیشنهاد کرده است.

این طرح همچنین بنای یک دیوار مرزی با مکزیک، کاهش تعداد پذیرش قانونی مهاجران و اولویت دادن به افراد جدید با مهارت کار پیشرفته را مقرر می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG