لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

قاضی فدرال حکم به ادامه «داکا» داد؛ ترامپ نظام قضایی را «غیرمنصفانه» خواند


یک قاضی فدرال آمریکا در ایالت کالیفرنیا در حکمی به دولت پرزیدنت دونالد ترامپ گفته که حمایت قانونی مهاجران فاقد مدارک قانونی که در کودکی به ایالات متحده آورده شده ‌اند، موسوم به قانون «داکا»، باید همچنان پابرجا بماند.

بر پایه فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ این دسته از مهاجران، که تعداد آنها بر اساس برخی آمار منتشر شده بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر است، باید تا ماه مارس یعنی حدود دو ماه دیگر به کشور محل تولدشان برگردند.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه و در واکنش به این حکم، در پیامی در توئیتر نوشت، «وقتی طرف مقابل پرونده‌ای (مانند داکا) همیشه به دادگاه ناحیه نهم رجوع می کند و تقریبا همیشه پیروز می‌شود، تا آن که حکم آن در دادگاه‌های عالی‌تر نقض شود، تنها به همه ما نشان می‌دهد که تا چه حد وضعیت نظام دادرسی ما خراب و غیرمنصفانه است.»

حکم قاضی دادگاه فدرال کالیفرنیا ساعاتی پس از آن اعلام شد که پرزیدنت ترامپ با شماری از نمایندگان کنگره از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، که در دفتر او برای رایزنی درباره اصلاح قوانین مهاجرت جمع شده بودند، دیدار و گفتگو کرد.

پرزیدنت ترامپ در آن جلسه گفت، «ما بنا داریم پس از رسیدگی به داکا، و من قویا مطمئنم که باید در این امر موفق باشیم. ما باید در حقیقت به دنبال راه حل دائم این مساله و مساله مهاجرت باشیم. فکر می کنم که بسیاری در این اتاق با من هم رای اند. اما این کار باید گام به گام انجام شود.»

آقای ترامپ به رغم پایان دادن به «داکا»، که به این افراد مجوز قانونی موقت اقامت در ایالات متحده را می داد، با آنها ابراز همدردی کرده است. بسیاری از این افراد در سنین خردسالی به آمریکا آورده شده اند و اطلاعات چندانی از کشور زادگاه خود ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG