لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

دادستان آمریکا: برنامه مهاجرتی «داکا» خلاف قانونی اساسی است و فسخ می‌شود


وزیر دادگستری و دادستان کل ایالات متحده روز سه شنبه رسما نظر دولت پرزیدنت ترامپ در مورد برنامه مهاجرتی دولت قبل موسوم به «داکا» را اعلام کرد و گفت این برنامه فسخ می‌شود.

برنامه مهاجرتی «داکا« که از حدود پنج سال پیش در دولت باراک اوباما به اجرا گذاشته شده بود، اخراج مهاجران غیرقانونی که در کودکی به ایالات متحده وارد شده‌اند را به تعویق می‌اندازد.

جف سشنز در محل وزارت دادگستری در واشنگتن، داکا را خلاف قانون اساسی دانست و با تاکید بر این که این وزارتخانه قادر به دفاع از این برنامه نیست، گفت داکا در حال فسخ شدن است.

وی با اشاره به این که شمار مهاجران در آمریکا باید محدود شود، گفت وزیر امنیت داخلی ایالات مکتحده ندابیر و تمهیدات اولیه برای لغو این برنامه مهاجرتی غیرقابل دفاع را آغاز کرده است.

کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه پنجم سپتامبر (۱۴ شهریور ماه)، تصمیم نهایی خود برای تعیین تکلیف برنامه مهاجرتی داکا را اعلام می‌کند.

انتظار می‌رفت پرزیدنت ترامپ پیش از اینها در این مورد تصمیم گیری کند، اما برخی مقام‌های آگاه می‌گویند تاخیر شش ماهه رئیس جمهوری به این منظور است که کنگره وقت کافی برای بررسی داشته باشد.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

پرزیدنت ترامپ صبح روز سه شنبه و پیش از اعلام نظر رسمی دولت توسط جف سشنز، در پیامی در توئیتر از نمایندگان کنگره خواست خود را برای انجام وظایفشان در این زمینه آماده کنند.

رهبران جمهوریخواه در کنگره پیشتر از پرزیدنت ترامپ خواسته بودند برنامه مهاجرتی داکا را لغو نکند، بلکه در همکاری با نمایندگان کنگره راهی بیابد که از مهاجران مشمول این برنامه محافظت شود.

رهبران دموکرات کنگره نیز از جمهوریخواهان خواسته‌اند در همکاری با یکدیگر راه‌های قانونی برای محافظت از مشمولان داکا را پیدا کنند.

بر اساس برنامه داکا، مهاجرانی که از کودکی به طور غیرقانونی وارد آمریکا شده و رشد کرده‌اند اخراج نمی شوند، بلکه به طور موقت اجازه اقامت قانونی می‌یابند تا بتوانند تحصیل کرده و کار کنند.

مهاجرانی که از این امتیاز برخودار می‌شوند باید پیش از ۱۶ سالگی وارد آمریکا شده و مرتکب جرم، بزه و خلاف نشده باشند؛ ضمن این که در سال ۲۰۱۲ که این برنامه آغاز شد، بیش از ۳۰ سال نداشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG