لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

دیوان عالی آمریکا فرجام‌خواهی دولت در مورد اجرای قانون «داکا» را رد کرد


نمایی از ساختمان دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو
نمایی از ساختمان دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو

دیوان عالی ایالات متحده روز دوشنبه درخواست دولت پرزیدنت دونالد ترامپ را برای ورود به پرونده اجرای قانون حفاظت از مهاجرانی که در کودکی به آمریکا آمده‌ و فاقد مدارک اقامتی هستند رد کرد.

کاخ سفید پیشتر در مورد حکم دادگاه بدوی، که از دولت خواسته است فرم‌های تقاضای تمدید اقامت این گروه از مهاجران را طبق قانون «داکا» همچنان بپذیرد، از دیوان عالی تقاضای فرجام‌خواهی کرده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت فدرال بدون آن اعتراض خود را به دادگاه تجدیدنظر سان فرانسیسکو ارجاع دهد، در اقدامی «غیرمعمول»، مستقیما از دیوان عالی خواسته حکم دادگاه بدوی را بررسی کند.

کاخ سفید ۵ مارس ۲۰۱۸ را به عنوان تاریخ پایان اجرای داکا اعلام کرده است. تصمیمی که دادگاه فدرال کالیفرنیا آن را رد کرده و از دولت خواسته بدون محدودیت زمانی همچنان به اجرای داکا ادامه دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده خواستار اصلاح قوانین مهاجرتی است؛ از جمله برنامه دولتی موسوم به «داکا» برای حفاظت از مهاجران فاقد مدارک قانونی که در کودکی به آمریکا آورده شده‌اند.

با وجود تلاش‌ها برای ارائه راه حلی برای این موضوع، اختلاف بر سر این گروه از مهاجران غیرقانونی در کنگره، که آخر دی ماه موجب عدم حصول توافق بر سر بودجه فدرال شد، همچنان ادامه دارد.

پرزیدنت ترامپ اواسط بهمن ماه گفت هر طرح مهاجرتی که کنگره ارائه کند، اگر برنامه‌ای برای ساخت دیوار در امتداد مرزهای مشترک با مکزیک در آن لحاظ نشده باشد، «اتلاف وقت» خواهد بود.

ایده ساخت دیوار مرزی با مکزیک، که با هدف جلوگیری از ورود افرادی که بطور غیرقانونی وارد ایالات متحده آمریکا می شوند مطرح شده، نیز از دیگر موارد عمده اختلاف در حوزه مهاجرت است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG