لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

پرزیدنت ترامپ: رسانه‌های «جعلی» به دنبال یک رویارویی عمده با روسیه هستند


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در گفتگو با خبرنگاران حاضر در کاخ سفید - ۲۷ تیر ۱۳۹۷
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در گفتگو با خبرنگاران حاضر در کاخ سفید - ۲۷ تیر ۱۳۹۷

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که رویکرد او در برابر مسکو اخیرا هدف برخی انتقادها قرار گرفته، روز پنجشنبه برخی رسانه‌های خبری آمریکایی را متهم کرد که به دنبال یک رویارویی جدی، حتی جنگ، با روسیه هستند.

پرزیدنت ترامپ در چند توئیت جداگانه، از دستاوردهای دیدار روز دوشنبه خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دفاع و بار دیگر تاکید کرد که بارها گفته است دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا را قبول دارد.

وی در پیامی نوشت، «رسانه‌های خبری جعلی بد جوری به دنبال یک رویارویی عمده با روسیه، حتی رویارویی که منجر به جنگ شوند، هستند. آنها بی محابا (بر این موضع) پافشاری می‌کنند و از این واقعیت که من احتمالا یک رابطه دوستانه با پوتین دارم متنفر هستند.»

پرزیدنت ترامپ از رسانه خاصی نام نبرد، اما از شبکه خبری فاکس بابت آنچه نشان دادن واقعیت است قدردانی کرد. اما او در نشست خبری با پوتین در هلسینکی سی‌ان‌ان را «رسانه جعلی» خواند و از پاسخ به خبرنگار آن خودداری کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پس از گفت‌وگو با همتای روس خود در پایتحت فنلاند، در یک نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری روسیه شرکت کرد که اظهارات او درباره دخالت مسکو در انتخابات دو سال پیش آمریکا بحث‌برانگیز شد.

با این حال، او روز بعد و پس از بازگشت به واشنگتن، در کاخ سفید گفت که منظور خود را به درستی بیان نکرده و بار دیگر تاکید کرد به جامعه اطلاعاتی آمریکا اطمینان کامل دارد و از موضع آنها در پرونده دخالت روسیه کاملا حمایت می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا در یکی دیگر از رشته توئیت‌های امروز خود، دیدار با رئیس جمهوری روسیه را یک «موفقیت بزرگ» دانست و گفت برای پیگیری برخی مباحث مطرح شده در فنلاند، مشتاق برگزاری دیدار دوم با ولادیمیر پوتین است.

برخی نمایندگان کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه انتقادهایی را در مورد آنچه رویکرد ملایم ترامپ در برابر پوتین می‌خوانند مطرح کرده‌اند و رسانه‌های عمده آمریکا نیز این مباحث را به طور گسترده‌ای پوشش می‌دهند.

پرزیدنت ترامپ برخی گزارش‌ها که برخی رسانه‌ها درباره او مطرح می‌کنند را «قصه» خوانده و روز گذشته نیز با یادآوری برخی اقدامات کاخ سفید علیه کرملین، گفت هیچ دولتی به اندازه دولت او با اقدامات روسیه برخورد نکرده است.

وی چهارشنبه شب نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس گفت، در هلسینکی به ولادیمیر پوتین خاطر نشان کرده است که از دخالت در انتخابات‌های آمریکا پرهیز کند و بعد تاکید کرد که این همان چیزی است که اتفاق خواهد افتاد.

روابط واشنگتن و مسکو، به دلیل برخی مسائل عمده – مانند بحران اوکراین، جنگ سوریه و دخالت در انتخابات ۱۳۹۵ آمریکا – به شدت رو به سردی گذاشته است و به باور برخی به پائین ترین سطح پس از پایان جنگ سرد رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG