لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

پرزیدنت ترامپ: نتیجه‌گیری جامعه اطلاعاتی آمریکا را درباره روسیه کاملا می‌پذیرم


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، در واکنش به انتقادهای مطرح شده علیه اظهارات او در جریان نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری روسیه در فنلاند، با اشاره به این که منظور خود را درست را بیان نکرده است گفت که از نتیجه گیری جامعه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات دو سال پیش بطور کامل حمایت می‌کند.

پرزیدنت ترامپ عصر سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید، با این توضیح که منظورش این بود که دلیلی نمی‌بیند مسکو مسئول عملیات سایبری روسیه برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ نباشد، ضمن تاکید بر اعتماد و حمایت کامل خود از دستگاه‌های اطلاعاتی کشور، نقش داشتن ستاد انتخاباتی خود را در اقدامات روسیه رد کرد.

وی در ادامه تاکید کرد که دولت او هر آن چه بتواند را برای پیشگیری از دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آتی کنگره انجام خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در یک نشست خبری مشترک با ولادیمیر پوتین همتای روس خود در هلسینکی پایتخت فنلاند، در پاسخ به پرسشی درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، گفته بود که قانع نشده‌ام که روسیه مسئول باشد و در ادامه افزود، رئیس جمهوری روسیه در دیدار امروز بطور محکم و قاطع این موضوع را رد کرده است.

این اظهارات پرزیدنت ترامپ انتقادهایی را از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در آمریکا در پی داشت. میچ مک‌کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا و پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، پیشتر در روز سه‌شنبه نسبت به اظهارات دیروز پرزیدنت ترامپ واکنش نشان دادند.

سناتور مک کانول به خبرنگاران در کنگره گفت روس‌ها دوستان ما نیستند و من یافته‌های نهادهای اطلاعاتی را می‌پذیرم.

پل رایان نیز در بیانیه‌ای گفت «هیچ سنخیتی بین ارزش‌های روسیه و ایالات متحده وجود ندارد؛ روس‌ها همواره نسبت به ارزش‌ها و تفکرات ما متخاصم هستند. ایالات متحده باید همچنان روس ها را مسئول اعمالشان بداند که همان تهاجم علیه دموکراسی ما است.»

کمیته اطلاعات سنا، هفته گذشته و در آستانه سفر پرزیدنت ترامپ به اروپا، در گزارشی گفت جامعه اطلاعاتی ایالات متحده در ژانویه سال گذشته به درستی نتیجه گیری کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلاش کرد با دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ کمک کند؛ با این حال در این گزارش تاکید شده دخالت روسیه تاثیری در نتیجه انتخابات نداشته است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر نیز گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی کشور را در مورد تلاش روسیه برای دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ در آمریکا پذیرفته است، اما در عین حال تاکید کرده تلاش‌های مسکو تاثیری در نتیجه نهایی انتخابات و پیروزی او در آن نداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG