لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

دونالد ترامپ: با پوتین درباره اقدامات بی ثبات کننده ایران صحبت کردم


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر روز سه شنبه در دیدار با شماری از قانونگذاران آمریکایی گفت در مذاکراتش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در مورد لزوم پایان دادن به بلند پروازی های هسته ای و فعالیت های بی ثبات کننده ایران گفتگو کرده است.

او پیش از این جلسه، با تاکید بر برقراری صلح از طریق قدرت، در جمع خبرنگاران گفت ما با متحدانمان سخت برای صلح کار می کنیم.

آقای ترامپ، دیدارش با رئیس جمهوری روسیه در هلسینکی را بسیار موثر توصیف کرد و افزود در مورد مسایل مختلف از جمله ایران با ولادیمیر پوتین مذاکره کرده است. آقای ترامپ گفت: ​«من و پرزیدنت پوتین درباره رشته مسائل مختلفی از جمله جنگ داخلی در سوریه و ضرورت ارسال کمک های انساندوستانه به مردم این کشور صحبت کردیم. ما همچنین درباره ایران و ضرورت جلوگیری از بلندپروازی های هسته ای و فعالیت های بی ثبات کننده این کشور صحبت کردیم. می دانید که ما از برجام خارج شدیم که یکی از بدترین توافق هایی بود که می توان تصور کرد. این اقدام ما تاثیر مهمی بر ایران گذاشته و به شدت ایران را تضعیف کرده است. امیدواریم در آینده ایران با ما تماس بگیرد تا شاید با آنها به توافق جدیدی برسیم و شاید هم نرسیم.»

آقای ترامپ گفت او با اعتقاد قوی بر این اینکه دیپلماسی و مشارکت در همه موارد بهتر از خصومت و درگیری است، با ولادیمیر پوتین وارد مذاکره شد. وی افزود موضوع دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را با رئیس جمهوری روسیه در میان گذاشت و تاکید کرد نسبت به توانایی جامعه اطلاعاتی آمریکا اعتماد کامل دارد و کاخ سفید به طور فعالی برای جلوگیری از دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۱۸ اقدام خواهد کرد و در توضیح چنین ادامه داد:​ «بگذارید با این شروع کنم که بگویم من حمایت و اعتماد کامل نسبت به جامعه اطلاعاتی عالی آمریکایی داشته و دارم و قویا احساس می کنم در حالی که اقدامات روسیه هیچ تاثیری در نتایج انتخابات نداشته، بگذارید این نکته را واضح بگویم، و این را چند بار گفته ام، من نتیجه گیری جامعه اطلاعاتی را مبنی بر اینکه روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا مداخله داشته، می پذیرم، اما می تواند افراد دیگری هم بوده باشند - بسیاری هستند. در مجموع اینکه هیچ تبانی وجود نداشته، مجلس نیز هم اکنون قویا به این نتیجه رسیده، و بسیاری از مردم قویا این را تایید کرده اند.»

پرزیدنت ترامپ بار دیگر گفت، باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و مقامات اطلاعاتی دولت او از مداخله روسیه در انتخابات آمریکا به خوبی آگاه بودند اما اطلاعات را مخفی نگه داشتند زیرا گمان می کردند هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ها در انتخابات پیروز خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با قانونگذاران همچنین در مورد مسایل داخلی کشور و برنامه های آتی کاخ سفید صحبت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG