لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

پوتین پیشنهاد کرد: همکاری آمریکا و روسیه در تنظیم قیمت جهانی نفت


به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان بی سی، رئیس جمهوری روسیه در گفتگو با همتای آمریکایی خود پیشنهاد کرده است دو کشور بزرگ تولید کننده نفت در همکاری با یکدیگر جلوی نوسان های قیمت این کالا در بازارهای جهانی را بگیرند.

پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری هلسینکی در روز دوشنبه گفت آمریکا در بازار نفت و گاز اروپا یک رقابت موفقیت آمیز با روسیه را دنبال خواهد کرد.

آقای ترامپ پوتین را یک «رقیب» خواند و گفت او «یک رقیب خوب» است.

روسیه که دومین کشور بزرگ تولید کننده نفت جهان- پس از عربستان سعودی- است در چند سال گذشته ضمن همکاری با اعضای اوپک در بالانبردن تولید بی رویه نفت، توانسته است قیمت انرژی را در بازارهای جهان بالا نگاه دارد. روسیه که عضو اوپک نیست به همراه کشورهای عضو اوپک نیمی از نفت مصرفی جهان را تولید می کنند.

آمریکا در حال حاضر سومین تولید کننده بزرگ نفت در جهان است اما با اوپک همکاری ندارد زیرا قوانین آمریکا شرکت ها را از تبانی برای تثبیت قیمت ها منع کرده است. کنگره آمریکا در حال بررسی لایحه ای است که به موجب آن اعضای اوپک را به خاطر ایجاد کارتل و تثبیت قیمت ها مجازات کند.

رئیس جمهوری آمریکا از اعضای عرب عضو اوپک خواسته است با افزایش تولید، نفت خود را جایگزین نفت ایران و ونزوئلا کنند تا بازار با افزایش بی رویه قیمت نفت رو به رو نشود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG