لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

انتقاد دو رهبر جمهوریخواه کنگره از سخنان ترامپ در کنفرانس خبری با پوتین


دو تن از رهبران جمهوریخواه، یعنی سناتور میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا و پال رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، نسبت به اظهارات پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه واکنش نشان دادند.

پرزیدنت دونالد ترامپ در نشست با رئیس جمهوری روسیه در فنلاند، نتیجه گیری دستگاه های اطلاعاتی آمریکا را نقض کرد و گفت روسیه دلیلی برای مداخله در انتخابات نداشته است.

این اظهارات آقای ترامپ با واکنش هایی روبرو شد.

سناتور مک کانل در جمع خبرنگاران گفته است: «روس ها دوستان ما نیستند و من یافته های نهادهای اطلاعاتی را می پذیرم.»

پال رایان، در بیانیه ای نوشت: «هیچ گونه سنخیتی بین ارزش های روسیه و ایالات متحده وجود ندارد؛ روسها همواره نسبت به ارزش ها و تفکرات ما متخاصم هستند. ایالات متحده باید همچنان روس ها را مسئول اعمالشان بداند که همان تهاجم علیه دموکراسی ما است.»

سناتور جمهوریخواه تام کاتن، نیز در بیانیه ای نوشت که آمریکا باید موضع تهاجمی راهبردی خود را علیه روسیه با حفظ تحریم ها، بازسازی و نوسازی نیروهای نظامی حفظ کند. در بیانیه وی آمده است ولادیمیر پوتین فقط یک زبان می فهمد و آن «زبان قدرت» است.

درل ایسا یکی از نمایندگان جمهوریخواه نیز گفت که نمی شود به شخص پوتین اعتماد کرد: «شک در امری که هنوز راستی آزمایی نشده است، عقلایی است. اما در مورد پوتین من موضعم را تکرار می کنم زیرا او را فردی که هنوز به دوران امپراتوری شر، متعلق است می دانم. او هنوز تغییر نکرده است.»

اما دو نماینده ارشد جمهوریخواه، اد رویس رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان و سناتور جان مک کین، رئیس جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا واکنش های شدیدتری علیه پرزیدنت ترامپ داشتند.

اقای رویس در بیانیه اش نوشت: «من با گفته های پرزیدنت ترامپ مخالفم، به هیچ وجه اقدامات آمریکا و ولادیمیر پوتین را نمی توان مقایسه کرد. آمریکا مروج دموکراسی و حقوق بشر است و پوتین به اوکراین تجاوز کرده است و به بشار اسد کمک می کند.»

سناتور مک کین در بیانیه اش نوشت که شرکت در اجلاس هلسینکی اشتباه تراژیکی بود.

نیوت گینگریچ، رئیس پیشین جمهوریخواه مجلس نمایندگان نیز در توئیتی نوشت: «پرزیدنت ترامپ باید درمورد سخنانش با پوتین در مورد نهادهای امنیتی ما توضیح دهد. گفته هایش جدی ترین اشتباه دوران ریاست جمهوری اش است و باید تصحیح شود.»

اما سناتور رند پال به طرفداری از سیاست پرزیدنت ترامپ درباره روسیه گفت واکنش های انتقادی ناشی از دوست نداشتن پرزیدنت ترامپ است.

از سوی دیگر، چاک شومر رهبر اقلیت سنا و نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات ها در مجلس نمایندگان نیز واکنش هایی نشان دادند. چاک شومر گفت: «اینکه رئیس جمهوری آمریکا در کنار آقای پوتین علیه نیروهای نظامی، دفاعی و نهادهای امنیتی ما بایستد امری بی ملاحظه، خطیر، و ضعیف است.»

خانم پلوسی نیز در توئیتی نوشت: «پرزیدنت ترامپ فرصت داشت که در برابر پوتین بایستد، او سه روز پس از اعلام جرم وزارت دادگستری علیه دوازده مامور امنیتی روس، دو کشور را مقصر می داند.»

کنفرانس خبری روز دوشنبه اولین دیدار رو در و اختصاصی بین دو رئیس جمهوری از زمان ورود پرزیدنت ترامپ به کاخ سفید است. قرار است پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه با نمایندگان کنگره دیدار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG