لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

گفتگوی پرزیدنت ترامپ با سران چین و ژاپن: تاکید برای فشار بر کره شمالی


آقای ترامپ یکشنبه شلوغی را گذراند. او همزمان با رهبران ژاپن و چین، با برخی رهبران خاورمیانه نیز گفت و گو کرد.
آقای ترامپ یکشنبه شلوغی را گذراند. او همزمان با رهبران ژاپن و چین، با برخی رهبران خاورمیانه نیز گفت و گو کرد.

کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده یکشنبه شب از طریق تلفن با نخست وزیر ژاپن و رئیس جمهوری چین گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید یکشنبه ۱۱ تیر اعلام کرد رئیس جمهوری آمریکا به رئیس جمهوری چین و نخست وزیر ژاپن گفت، آمریکا متهد به همکاری با دوستان خود است.

آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت همانطور که پیش بینی می شد، برنامه هسته‌ای کره شمالی، از محورهای سخنان ترامپ با رهبران چین و کره بود.

این گفت وگوهای تلفنی چند روز پیش از دیدارهای دوجانبه پرزیدنت ترامپ با این دو رهبر شرف آسی در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در آلمان انجام می‌شود.

این نشست دو روزه از روز جمعه شانزدهم تیر ماه در شهر هامبورگ آغاز خواهد شد.

دونالد ترامپ، که در طول مبارزات انتخاباتی موضع تندی در حوزه تجارت خارجی داشت، در این مدت در حال ارزیابی میزان و تعرفه واردات فولاد بوده است.

به نوشته رویترز، پرزیدنت ترامپ به این موضوع از زاویه امنیت ملی نگاه می‌کند و قصد دارد دغدغه‌های خود را در این زمینه در نشست گروه ۲۰ مطرح کند.

وی در دیدار ماه آوریل خود با شی جین‌پینگ از همکاری تجاری با چین استقبال کرد، اما انتظار دارد پکن از اهرم اقتصادی خود برای مهار برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی استفاده کند.

با این حال، به نظر می‌رسد پرزیدنت ترامپ چندان از اقدامات چین برای اعمال فشار علیه پیونگ یانگ در این زمینه راضی نیست و انتظار بیشتری از پکن دارد.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه نیز با رئیس جمهوری جدید کره جنوبی به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده و خواستار پاسخی قاطع به تهدیدات کره شمالی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG