لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

شورای امنیت افراد بیشتری را در فهرست تحریم‌های موشکی کره شمالی قرار داد


رای گیری در شورای امنیت برای افزایش تحریم های کره شمالی در روز جمعه ۱۲ خرداد
رای گیری در شورای امنیت برای افزایش تحریم های کره شمالی در روز جمعه ۱۲ خرداد

شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به آزمایش موشک‌های بالیستیک کره شمالی در سال جاری، به اتفاق آرا به قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه آن کشور، که با مشورت با چین تدوین شد، رای داد.

بر اساس این قطعنامه که روز جمعه ۱۲ خرداد تصویب شد، همه پانزده عضو این شورا با اضافه کردن نام چهارده شهروند کره شمالی و چهار شرکت به فهرست قبلی تحریم‌ها، به منظور افزایش فشار بر پیونگ یانگ برای متوقف کردن برنامه تولید سلاح‌های کشتار جمعی، موافقت کردند.

کره شمالی در نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت تنها در سه ماه گذشته سه پرتاب آزمایشی موشک بالیستیک انجام داده است.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت که فشار بر کره شمالی تا زمانی که قطعنامه‌های شورای امنیت را رعایت نکند، ادامه خواهد داشت.

او گفت: «شورای امنیت پیامی روشن به کره شمالی می‌فرستد: آزمایش‌های موشکی را متوقف کنید و یا با عواقب آن روبرو شوید. اعضای شورای امنیت، از جمله، سه همسایه کره شمالی معتقدند موشک‌های این کشور تهدیدی علیه صلح جهانی است و جامعه بین‌المللی علیه این تهدید واکنش نشان خواهد داد.»

خانم هیلی بر تلاش برای حل مسالمت آمیز بحران شبه جزیره کره تاکید کرد و گفت: «آمریکا به تلاش برای یافتن راه حل صلح آمیز و دیپلماتیک در این شرایط ادامه می‌دهد. ما خواهان راه حل توافق شده هستیم، اما کره شمالی باید به تعهدات اساسی خود پایبند باشد و آزمایش موشک بالیستیک و آزمایش سلاح‌های اتمی خود را متوقف کند و برای تعطیلی برنامه تولید سلاح هسته‌ای گام‌های مشخص بردارد.»

او اضافه کرد: «آمریکا نمی خواهد مردم کره شمالی را تهدید کند یا منطقه آسیا و اقیانوسیه را بی‌ثبات کند. ما هرگز درهای گفتگو با کره شمالی را نبسته‌ایم، اما همانگونه که پیشتر هم گفته‌ایم همه گزینه‌ها برای مقابله با تحریکات آتی باید بر روی میز باقی بماند.»

نماینده چین، متحد اصلی کره شمالی که به قطعنامه رای مثبت داد و گفت که پکن با پرتاب‌های آزمایشی کره شمالی مخالف است و قطعنامه تصویب شده بیانگر موضع واحد جامعه جهانی علیه برنامه‌های تولید سلاح اتمی و موشکی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG