لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

پرزیدنت ترامپ خبر داد: مانور مشترک آمریکا، هند و ژاپن در اقیانوس هند


آقای ترامپ برای اولین بار میزبان یک رهبر خارجی برای ضیافت شام در کاخ سفید است.
آقای ترامپ برای اولین بار میزبان یک رهبر خارجی برای ضیافت شام در کاخ سفید است.

پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری با نخست وزیر هند از برگزاری مانور مشترک آمریکا، هند و ژاپن در اقیانوس هند در ماه آینده خبر داد.

آقای ترامپ که عصر دوشنبه ۵ تیر، در باغ رز کاخ سفید به همراه نارندرا مودی نخست وزیر هند در یک نشست خبری شرکت کرده بود، به همکاری های آمریکا و هند اشاره کرد و گفت مشارکت امنیتی بین دو کشور هند و آمریکا مهم است. هر دو کشور ما مورد حمله شرور ها قرار گرفته اند.

آقای ترامپ افزود: ما قصد داریم تروریست های تندروی اسلامی را از بین می بریم. ارتش های ما با هم بیشتر همکاری خواهند کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین خبر داد: ارتش دو کشور هند و آمریکا به همراه نیروی دریایی ژاپن در یکی از بزرگترین مانورهای دریایی در اقیانوس هند شرکت خواهند کرد.

به نظر می رسد این مانور دریایی در واکنش به تهدیدات کره شمالی باشد.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید

آقای ترامپ در بخشی از سخنانش از هند برای کمک به وضع تحریم های جدید علیه کره شمالی تشکر کرد و گفت کره شمالی باعث دردسر در منطقه است. باید سریعا با آن مقابله شود.

نخست وزیر هند نیز در سخنانی از آمریکا برای این میزبانی تشکر کرد و گفت احترام متقابل موجب شد تا مذاکرات دو رهبر به خوبی پیش برود.

پرزیدنت ترامپ ، قبل از سفر آقای مودی ، مجوز فروش پهپادهای غیر مسلح تجسسی به ارزش دو میلیارد دلار به هند را صادر کرد.

گرچه پرزیدنت ترامپ بر روابط با چین برای مهار کره شمالی تمرکز کرده است اما دو کشور آمریکا و هند، نگرانی مشترکی از افزایش توان نظامی چین در اقیانوس هند دارند.

دیدار با مدیران ارشد آمریکایی

نارندرا مودی نخست وزیر هند، در اولین روز از سفرش به آمریکا، با مدیران ارشد شرکت های آمریکایی و شماری از هندی های مقیم آمریکا ملاقات کرد.

نخست وزیر هند همچنین در جمع حدود هزار نفر از هندی های مقیم آمریکا حاضر شد.

آقای مودی در هتلی در واشنگتن، بر اهمیت نقش آمریکایی های هندی تبار در توسعه و رشد شرکت های فن آوری در آمریکا تاکید گذاشت.

وی گفت: «توانایی و قابلیت شما ، ریشه در هندی بودن شما دارد. وقتی شما در آمریکا ، محیط آرمانی خود، قرار گرفتید، به حدی شکوفا شدید که توانستید نقش چشم گیری در شکوفایی آمریکا ایفا کنید.»

آقای مودی در این سفر ، به دنبال ایجاد فرصت هایی برای سرمایه گذاری شرکت های بزرگ آمریکایی در هند است.

ساندار پیچای ، مدیر اجرایی شرکت گوگل، چشم انداز جذب شرکت های آمریکا برای سرمایه گذاری در هند را واقعی توصیف کرد.

مدیر اجرایی گوگل گفت: «ملاقات خوبی داشتیم. در باره صنایع مختلفی تبادل نظر کردیم. نخست وزیر مودی در پی راه هایی برای جذب سرمایه گذاری خارجی بیشتری در هند است. به باور من ، همه برای سرمایه گذاری در هند هیجان زده هستند و من هم برای کارهایی که می توانیم در کنار هم انجام دهیم ، هیجان دارم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG