لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

وزیر دفاع آمریکا: روسیه، چین، کره شمالی، ایران و افراط‌گرایی پنج چالش پیش‌روی ماست


جیم متیس وزیر دفاع آمریکا در جلسه بررسی بودجه این وزارتخانه در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا
جیم متیس وزیر دفاع آمریکا در جلسه بررسی بودجه این وزارتخانه در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا

وزیر دفاع آمریکا در حاشیه جلسه بررسی بودجه این وزارت خانه در کمیته اطلاعاتی سنا از ایران به عنوان یکی از پنج چالش پیش‌روی ایالات متحده آمریکا نام برد. جیم متیس روز سه شنبه در این کمیته گفت: روسیه، چین، کره شمالی، ایران و افراط‌گرایی پنج چالش پیش‌روی ماست.

آقای متیس که به همراه دستیارانش در این جلسه حضور داشت، از اعضای دو حزب خواست با بودجه دفاعی آمریکا موافقت کنند.

وزیر دفاع آمریکا گفت نمی توانیم با کاهش بودجه امنیت مان را به خطر بیاندازیم. چهارسال بعد که به وزارت دفاع برگشتم، شوکه شدم. بودجه لازم و آمادگی برای جنگ نداریم.

متیس افزود: چیزی که به ما ضرر می زند، کاهش بودجه است. از هر دو حزب می خواهیم برای تصویب بودجه کمک کنند. باید تهدید کاهش بودجه در سالهای آینده از بین برود.

وزیر دفاع امریکا همچنین درباره تهدید ها علیه آمریکا گفت: روسیه و چین در حال استفاده حداکثری از امکانات شان هستند. ایران هم همچنان یک چالش دراز مدت برای ثبات خاورمیانه است. افراد بی گناه را مورد هدف قرار می دهند.

آقای متیس همچنین افزود: افزایش بودجه دفاعی ما می تواند به دفاع از دموکراسی ما کمک کند. اگر کشور ما به اندازه کافی قوی نباشد، ما نمی توانیم از مردم مان دفاع کنیم و به دیگر کشورها کمک کنیم.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد: پرزیدنت ترامپ می خواهد ما بودجه کافی برای رسیدن به هدف مان داشته باشیم. با لطف تایید بودجه توسط کنگره در ماههای اخیر، ما اکنون هواپیما، رزم ناو و نیروی بیشتر داریم.

آقای متیس در بخش دیگری از سخنانش خبر داد که در بودجه سال آینده ردیف هایی برای تمرکز در افغانستان، عراق و سوریه قرار گرفته است و قصد داریم بودجه مبارزه با داعش افزایش دهیم.

در این جلسه چند ساعت طول خواهد کشید، ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز حضور یافت.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم در سخنانی از ایران، روسیه و چین به عنوان تهدیدهای سایبری آمریکا نام برد.

وی گفت گاهی اوقات بخاطر مشکلات بودجه، نمی توانیم وظایف مان را به درستی انجام دهیم. به یاد داشته باشیم که دشمنان بالقوه ما هدف شان محدود کردن قدرت ماست.

بررسی بودجه ۲۰۱۶ در حالی در کمیته های سنا آغاز شده که پیشتر کاخ سفید تایید کرده بود که رئیس جمهوری آمریکا در نخستین بودجه سالانه خود، خواستار افزودن ۵۴ میلیارد دلار به بودجه وزارت دفاع شده بود. بخشی از این بودجه از کاهش بودجه سایر وزارتخانه ها تامین می شود.

استراتژی آمریکا در افغانستان

وزیر دفاع آمریکا همچنین با پرسش رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا روبرو شد که از عدم پیروزی ایالات متحده و همپیمانان آن در جنگ افغانستان و استراتژی جدید وعده داده شده پرسید.

سناتور جان مک‌کین، در انتقاد از دولت پرزیدنت ترامپ، گفت شش ماه است دولت سر کار آمده، چرا استراتژی وعده داده شده برای برگرداندن ورق در جنگ افغانستان هنوز ارائه نشده است.

جیم متیس در پاسخ، با اذعان به این که ایالات متحده در حال حاضر به سمت پیروزی در جنگ افغانستان حرکت نمی‌کند، گفت «ما در سریع‌ترین زمان ممکن، این مشکل را تصحیح خواهیم کرد.»

وزیر دفاع دولت پرزیدنت ترامپ اضافه کرد، «فعلا در حال تنظیم بخش‌های مختلف آن هستیم و ... برای اطمینان یافتن از این که تاخیر هزینه بر نخواهد بود، اقداماتی هست که باید انجام شود.»

جیم متیس در ادامه افزود، فکر می کنم اواسط ژوئیه قادر خواهیم بود شما را در جریان آخرین تحولات در این زمینه قرار دهیم.

بخش هایی از سخنان وزیر دفاع را در فیس بوک زنده روز سه شنبه ببینید

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG