لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

متن کامل بیانیه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق اتمی ایران


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در دفتر کار خود در کاخ سفید - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در دفتر کار خود در کاخ سفید - آرشیو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ یک بار دیگر توافق اتمی موسوم به «برجام» را تمدید کرد اما به گفته دست کم دو تن از مقامات ارشد در کاخ سفید تاکید کرده است این آخرین باری است که چنین اقدامی را انجام می دهد، مگر آن که کنگره و متحدان اروپائی آمریکا آن را اصلاح و تقویت کرده باشند.

همزمان با این تصمیم پرزیدنت ترامپ، وزارت خزانه داری آمریکا نیز چهارده مقام و نهاد جمهوری اسلامی از جمله رئیس قوه قضائیه را مشمول تحریم هائی جدا از برجام ساخت.
این تحریم ها در ارتباط با نقض حقوق بشر؛ سانسور و حمایت جمهوری اسلامی ایران از مسلح ساختن گروه های پیکارجو در منطقه است.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرد، نوشت:

رژیم ایران بزرگترین حامی ترور است. این رژیم، حزب الله لبنان، حماس و تروریست های بسیار دیگری را قادر به ایجاد هرج و مرد و کشتن افراد بی گناه ساخته است. این رژیم برای بیش از صد هزار پیکارجو تامین مالی، تسلیحات و آموزش فراهم کرده است تا تخریب و نابودی را به منطقه خاورمیانه تعمیم بدهند.

در داخل ایران، رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلابش، برای خفه کردن مردم ایران سراغ بازداشت های گسترده، شکنجه و سرکوبی رفته اند.

این رژیم، رژیم قاتل بشار اسد را تقویت می کند و به آن کمک کرده است تا مردم خود را به قتل برساند. موشک های ویرانگر رژیم، کشورهای همسایه و کشتیرانی بین المللی را تهدید می کنند.

در داخل ایران، رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلابش، برای خفه کردن مردم ایران سراغ بازداشت های گسترده، شکنجه و سرکوبی رفته اند. رهبران حاکم بر ایران گذاشته اند مردم گرسنه شوند ضمن آنکه با غارت ثروت های ملی، خود را ثروتمند می کنند. اکتبر گذشته من به مردم آمریکا و جهان استراتژی خودم را برای مقابله با این موارد و سایر فعالیت های خرابکارانه شرح دادم. ما با جنگ های وکالتی ایران در یمن و سوریه مقابله می کنیم. ما انتقال پول توسط رژیم برای تروریست ها را متوقف می کنیم. ما تقریبا صد فرد و نهاد را که در برنامه موشک بالستیک رژیم ایران و سایر فعالیت های غیرقانونی آن درگیر بوده اند تحریم کرده ایم.

امروز من ۱۴ مورد دیگر را به فهرست تحریم ها اضافه کرده ام. ما همچنین از شهروندان شجاع ایرانی که خواستار تغییر در رژیم فاسدی هستند که پول مردم ایران را در سیستم های تسلیحاتی در کشور و تروریسم خارجی تلف می کند، حمایت می کنیم، و جدا از تمامی ملل می خواهیم از مردم ایران حمایت کنند که تحت رژیمی هستند که آزادی های ابتدایی را سرکوب می کند و امکان بهبود زندگی را از خانواده هایشان سلب می کند. فرصتی که حق خداداد هر انسان است.

ما همچنین از شهروندان شجاع ایرانی که خواستار تغییر در رژیم فاسدی هستند که پول مردم ایران را در سیستم های تسلیحاتی در کشور و تروریسم خارجی تلف می کند، حمایت می کنیم

همه اینها در تضاد کامل با سیاست و اقدامات دولت پیشین است. وقتی مردم ایران در سال ۲۰۰۹ به خیابان ها ریختند، پرزیدنت اوباما اقدامی نکرد. هنگامی که ایران موشک‌های خطرناک می‌ساخت و آنها را آزمایش می‌کرد و به صدور ترور مشغول بود، او چشمان خود را بست. او برای پیشبرد توافق هسته‌ای ایران، که بطور فاجعه آمیزی ایراد دارد، کارهایی کرد که دل رژیم ایران را به دست بیاورد.

من نقطه نظرم را در باره آن توافق به روشنی بیان کرده‌ام. توافق مزایای زیادی را، در ازای مطالباتی اندک، به ایران داده است. به لطف آن توافق، رژیم ایران مبالغ هنگفتی را دریافت کرد – دسترسی به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار، از جمله ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار پول نقد – که برای زندگی بهتر مردم ایران مصرف نشد. در عوض، برای تسلیحات، ترور، و سرکوب و پر کردن بیشتر جیب رهبران رژیم فاسد هزینه شد. مردم ایران از این موضوع آگاه هستند، و این یکی از دلایلی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا خشم خود را ابراز کنند.

به رغم تمایل قوی ام، من هنوز آمریکا را از توافق اتمی خارج نکرده ام. در عوض، من دو مسیر ممکن را برای آینده ارائه داده ام: یا ایرادات این توافق فاجعه بار را درست کنید، یا آمریکا از آن خارج می شود.

به رغم تمایل قوی ام، من هنوز آمریکا را از توافق اتمی خارج نکرده ام. در عوض، من دو مسیر ممکن را برای آینده ارائه داده ام: یا ایرادات این توافق فاجعه بار را درست کنید، یا آمریکا از آن خارج می شود.

آغوش من به روی همکاری با کنگره بر سر مصوبه ای دو حزبی در مورد ایران باز است. اما هرگونه مصوبه ای که امضا کنم باید شامل چهار مورد حیاتی باشد:

اول، مصوبه باید از ایران بخواهد که فورا به بازرسان بین المللی اجازه دهد از همه سایت هایی که می خواهند بتوانند بازرسی کنند.

دوم، مصوبه باید اطمینان دهد که ایران هیچگاه به داشتنِ یک سلاح اتمی نزدیک نخواهد شد.

سوم، بر خلاف توافق اتمی ، این موارد باید هیچ تاریخ انقضایی نداشته باشند. سیاست من این است که همه راه های ایران به سمت سلاح اتمی را ببندم، نه فقط برای ده سال، که برای همیشه.

اگر ایران به یکی ازاین موارد عمل نکند، تحریمهای اتمی آمریکا بطور اتوماتیک احیا خواهند شد.

چهارم، باید بطور مشخص در مصوبه قید شود که براساس قانون در آمریکا، برای نخستین بار، برنامه موشک با برد بالا و برنامه اتمی غیرقابل تفکیک شناخته می شود و توسعه و آزمایش موشکها باید با تحریمهائی شدید مواجه شود.

در سال ۲۰۱۵، دولت اوباما بطور ساده لوحانه ای تحریمهای قوی چند جانبه را در ازاء یک توافق ضعیف مبادله کرد. برخلاف آن دولت، دولت من با متحدین کلیدی اروپائی در پی توافقی جدید هستیم که مکمل اولی باشد تا در صورتی که ایران موشک با برد بالا تولید و آزمایش کرد، از بازرسیها سر باز زد، یا در مسیر تولید سلاح اتمی پیش برود تحریمها چند جانبهء جدید علیه آن کشور وضع و اعمال کنیم...معیارهایی که می باید در توافق اتمی گنجانده می شد. همانند مصوبه ای که از کنگره انتظار دارم، مفاد این توافق تکمیلی هیچگاه نباید منقضی شود.

من همچنین از همه متحدانمان می خواهم که گام های محکمتری با ما در مقابله با اقدامات مخرب ایران بردارند. از دیگر اقدامات متحدانمان باید این باشد که مسیر تامین مالی سپاه پاسداران، پیکارجویان نیابتی اش، و هرکس دیگری را که در حمایت ایران از تروریسم نقش دارد، قطع کنند. آنها باید حزب الله – به شکل کلی آن را سازمانی تروریستی قلمداد کنند. آنها باید در محدود کردن توسعه موشکی ایران و اشاعه موشکی اش به ویژه به یمن، به ما بپیوندند. آنها باید در مقابله با تهدیدات سایبری ایران به ما بپیوندند. آنها باید در بازداشتن تحریکات ایران علیه کشتیرانی بین المللی به ما کمک کنند. آنها باید رژیم ایران را تحت فشار بگذارند تا حقوق شهروندانش را نقض نکند . آنها نباید با گروه هایی که دیکتاتوری ایران را غنی می کنند و یا منابع مالی سپاه پاسداران و تروریست های نیابتی اش را تامین می کنند، داد و ستد داشته باشند.

امروز من مشمولیت برخی از تحریمهای خاص اتمی را مستثنی قلمداد می کنم، اما صرفاً بخاطر موافقت متحدین اروپایی که قول داده اند کاستی های توافق اتمی با ایران را اصلاح کنند. این آخرین فرصت است. در صورتی که چنین اقدامی انجام نشود، ایالات متحده بار دیگر تعلیق تحریمها را به منظور پایبندی به توافق، تمدید نخواهد کرد، و اگر در هر زمانی حس کنم که چنین توافقی در افق نیست، فوراً از آن کنار خواهم کشید.

هیچ کس نباید به حرف من شک کند. گفتم عملکرد به توافق را تایید نمی‌کنم – و نکردم. همچنین مسیری را که تعهد کرده‌ام تمام و کمال طی می‌کنم. بدینوسیله، از کشورهای اروپایی می‌خواهم برای اصلاح ایرادهای عمده توافق، مقابله با تهاجم ایران، و حمایت از مردم ایران، به ایالات متحده بپیوندند. اگر دیگر کشورها در این مقطع زمانی اقدام نکنند، من به توافقمان با ایران پایان خواهم داد. آنهایی که، به هر دلیلی، تصمیم بگیرند با ما همکاری نکنند، جانب جاه طلبی‌های هسته‌ای رژيم ایران را می گیرند و در مقابل مردم ایران و ملت‌های صلح‌طلب جهان قرار خواهند گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG