لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۲

پرزیدنت ترامپ درباره تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران به‌زودی تصمیم می‌گیرد


گفته شده پرزیدنت ترامپ روز جمعه تصمیم خود را اعلام می کند.
گفته شده پرزیدنت ترامپ روز جمعه تصمیم خود را اعلام می کند.

مقام های کاخ سفید و وزارت خارجه اعلام کردند رئیس جمهوری آمریکا جلساتی با مشاوران خود داشته است و تصمیم خود را درباره تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران یا عدم تمدیدآن، به زودی اعلام می کند.

پرزیدنت ترامپ که بارها توافق جامع هسته‌ای شش قدرت بزرگ جهانی، از جمله آمریکا، با ایران را توافقی بد خوانده بود، در مهر ماه و در گزارش سوم خود به کنگره از تایید پایبندی تهران به آن خودداری کرد. حال او باید تصمیم بگیرد که تعلیق تحریم های هسته ای که توسط اوباما صورت گرفته بود را تمدید می کند یا خیر.

طبق مصوبه‌ای کنگره در زمان دولت باراک اوباما تصویب کرد، در صورت عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط رئیس جمهوری، کنگره ۶۰ روز مهلت دارد در مورد اعمال مجدد تحریم‌های ایران تصمیم بگیرد.

موضع پرزیدنت ترامپ درباره لغو تحریم های هسته ای ایران

با سر رسیدن این مهلت و عدم تصمیم‌گیری کنگره در این زمینه، رئیس جمهوری باید در مهلت قانونی (۱۵ ژانویه) اقدام کند. طبق قانون، مجوز لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران باید هر ۱۲۰ روز تمدید شود. انتظار می رود آقای ترامپ تا روز جمعه تصمیم خود را اعلام کند.

استیو گلداستاین معاون وزارت خارجه ایالات متحده عصر پنجشنبه، و در حالی که رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به کاخ سفید رفت، گفت که انتظار می‌رود پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه در مورد ادامه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران تصمیم‌گیری کند، اما مطمئن نیست آیا تصمیم او طی امروز یا فردا اعلام شود.

خبرگزاری رویترز پیشتر در روز پنجشنبه به نقل از دو مقام ارشد دولت آمریکا نوشت، برخی از مشاوران پرزیدنت ترامپ از وی خواسته اند از احیای تحریم های اتمی علیه ایران خودداری کند اما پرزیدنت ترامپ که همواره توافق اتمی با ایران موسوم به برجام را بدترین توافق در تاریخ آمریکا خوانده است، در این ملاقات ها با ادامه تعلیق تحریم ها علیه ایران مخالفت کرده است.

کارشناسان می گویند چنانچه رئیس جمهوری آمریکا تعلیق تحریم ها را بردارد، به منزله خروج ایالات متحده از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ خواهد بود.

موضع اروپایی ها

اتحادیه اروپا که خود را متعهد به رعایت توافق اتمی می داند، روز پنجشنبه میزبان جلسه ای با وزرای خارجه ایران ، فرانسه ، آلمان و بریتانیا در بروکسل بود. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران قبل از سفر به بروکسل، به مسکو رفته بود که متحد اصلی تهران است.

بعد از این جلسه، سه کشور اروپایی عضو توافق هسته ای موسوم به برجام، از آمریکا خواستند از توافق هسته‌ای خارج نشود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه پس از این نشست در گفت‌وگویی تلفنی با پرزیدنت ترامپ بر لزوم مذاکره با تهران بر سر برنامه موشکی بالیستیک و سیاست هایش در منطقه تاکید کرد، اما گفت پاریس در عین حال مصمم به تضمین اجرای دقیق برجام است.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پیشتر در سخنانی، ضمن کلیدی خواندن برجام در راستای پیمان منع گسترش سلاح های اتمی، بر رعایت آن تاکید گذاشت.

وی گفت: اتحادیه اروپا ، به حمایت و اجرای کامل توافق اتمی با ایران متعهد است و می خواهد اطمینان یابد که لغو تحریم های اتمی تاثیر مثبت بر روابط اقتصادی و تجاری با ایران بگذارد و به نفع مردم ایران باشد.

زیگمار گابریل ، وزیر خارجه آلمان نیز، قبل از شرکت در جلسه بروکسل گفت، باید ضمن رعایت برجام از ایران خواسته شود به دخالت های منطقه ای خود پایان دهد.

وی گفت: ما در حال گفتگو با متحدان و دوستان آمریکایی خود هستیم تا دو موضوع را از هم جدا کنند. اول ، ما می خواهیم برجام ، رعایت شود زیرا به نفع ما است که ایران سلاح اتمی تولید نکند. از طرف دیگر، ما متوجه نقش ایران در منطقه، در لبنان ، سوریه و یمن هستیم. البته دوستان آمریکایی ما درست می گویند که باید نگران این موضوع باشیم و ما باید با وزیر خارجه ایران گفتگو کنیم که چگونه ایران نقش مثبتی در منطقه ایفا کند.

پیشتر، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد دولت ایالات متحده احتمالا روز جمعه در مورد ادامه لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران که پس از توافق جامع اتمی ۲۰۱۵ اجرا شد، تصمیم‌گیری خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG