لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

چرا تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره تمدید «تعلیق تحریم هسته‌ای ایران» مهم است


کاخ سفید باید تا چندساعت دیگر تصمیم بگیرد که برای حفظ توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران، همچون دولت قبل آمریکا، تحریم های هسته را همچنان تعلیق کند یا اینکه با قطع تمدید آنها، عملا از توافق هسته ای خارج شود.

نشریه واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت:‌ در کاخ سفید، مقام های ارشد امنیت ملی می کوشند رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا را مجاب کنند که ادامه مستثنی کردن ایران از تحریم ها بهترین اقدام ممکن است.

چرا ترامپ مخالف است

پرزیدنت ترامپ که بارها توافق جامع هسته‌ای شش قدرت بزرگ جهانی، از جمله آمریکا، با ایران را توافقی بد خوانده بود، در مهر ماه و در گزارش سوم خود به کنگره از تایید پایبندی تهران به آن خودداری کرد. حال او باید تصمیم بگیرد که تعلیق تحریم های هسته ای که توسط اوباما صورت گرفته بود را تمدید می کند یا خیر.

طبق مصوبه‌ای کنگره در زمان دولت باراک اوباما تصویب کرد، در صورت عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط رئیس جمهوری، کنگره ۶۰ روز مهلت دارد در مورد اعمال مجدد تحریم‌های ایران تصمیم بگیرد.

با سر رسیدن این مهلت و عدم تصمیم‌گیری کنگره در این زمینه، رئیس جمهوری باید در مهلت قانونی (۱۵ ژانویه) اقدام کند. طبق قانون، مجوز لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران باید هر ۱۲۰ روز تمدید شود. انتظار می رود آقای ترامپ تا روز جمعه تصمیم خود را اعلام کند.

تلاش های کنگره

در کنگره آمریکا، تلاش سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا، به همراه دموکرات ها برای اصلاح برجام نتوانسته است حمایت جمهوریخواهان مخالف توافق هسته ای را جلب کند.

تازه ترین تلاش پیش نویس یک قانون است که نه تنها توافق هسته ای را در کوتاه مدت حفظ می کند بلکه اختیارات پرزیدنت ترامپ و روسای جمهوری بعدی آمریکا برای خروج از برجام را محدود خواهد کرد.

یک منبع آگاه در کنگره می گوید هر طرحی که توسط سناتور کورکر و همتای دموکراتش سناتور بن کاردن تهیه شود از حمایت سناتورهای جمهوریخواه تد کروز، تام کاتن و مارکو روبیو برخوردار نخواهد شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG