لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۰

نیکی هیلی: دیگر کشورها برای مقابله با رفتارهای خطرناک ایران به آمریکا بپیوندند


نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل نیز ساعتی بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای یکبار دیگر تمدید تعلیق تحریم های هسته ای جمهوری اسلامی ایران، از کشورهای دیگر خواست به آمریکا برای مقابله با رفتار خطرناک ایران بپیوندند.

خانم هیلی در بیانیه روز جمعه ۲۲ دیماه نوشت: رئیس جمهور اقدامات قاطعی را انجام داده است تا روشن شود که ایالات متحده به شرایط توافق هسته ای ایران پایبند است، اما رفتار خطرناک و بی ثبات کننده ایران را تحمل نخواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه ۲۲ دی اعلام کرد برای «بار آخر» تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران در چارچوب آن توافق را تمدید می‌کند.

رسانه های آمریکا ضمن اعلام این خبر گفتند، پرزیدنت ترامپ خواستار تقویت توافقی شده است که دولت پیش از او زیر بار آن رفته و گفته است اگر تا ۱۲۰ روز آینده - زمان تمدید مجدد تعلیق تحریم ها - اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.

در همین حال و لحظاتی پیش از اعلام این خبر، وزارت خزانه داری آمریکا نیز از تحریم ۱۴ فرد و نهاد، از جمله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، به دلیل نقض حقوق بشر و همچنین ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داد.

خانم هیلی در بخش دیگر بیانیه روز جمعه خود افزود: ما انتظار داریم کشورهای دیگر به ما برای مقابله با رفتار خطرناک و بی ثبات کننده ایران ملحق شوند.

خانم هیلی افزود: ما در سازمان ملل به دنبال همکاری های بین المللی جدید برای تقویت اقدام علیه فعالیت های موشکی ایران، سختگیری علیه کمک تسلیحاتی ایران به گروه ها در منطقه و حمایت ایران از تروریسم و همچنان ممانعت از نقض حقوق بشر در ایران هستیم.

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین گفت همه این اقدامات را می توان در خارج از توافق هسته ای دنبال کرد و اما اگر ما نتوانیم درباره این مشکلات به یک توافق بین المللی برسیم، این نشان می دهد که توافق هسته ای عملا مانع صلح است. ما نباید به رژیم ایران اجازه بدهیم که از توافق هسته ای به عنوان پوششی بر همه تخلفاتش از قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل متحد استفاده کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG