لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۳

پرزیدنت ترامپ: من تحت تحقیقات نیستم؛ جیمز کومی خودنما و پرمدعاست


آقای ترامپ در گفت و گو با ان بی سی از اخراج رئیس اداره تحقیقات فدرال دفاع کرد.
آقای ترامپ در گفت و گو با ان بی سی از اخراج رئیس اداره تحقیقات فدرال دفاع کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده دو روز بعد از برکناری ناگهانی رئیس اداره تحقیقات فدرال آمریکا می گوید از ابتدای کار تصمیم به کناری جیمز کومی داشت و تاکید کرد او به عنوان رئیس جمهوری تحت تحقیقات پلیس فدرال نیست.

به گزارش صدای آمریکا، دونالد ترامپ پنجشنبه شب ۲۱ اردیبهشت در گفت و گوی اختصاصی با تلویزیون ان بی سی گفت من از جیمز کومی پرسیدم اگر امکان دارد به من بگو که آیا من تحت تحقیقات پلیس فدرال هستم؟ که او گفت «نه شما تحت تحقیقات نیستید.»

برکناری رئیس اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی) موجب اعتراض دموکرات های کنگره و برخی جمهوریخواهان شده است بخصوص که آنها می گویند پرزیدنت ترامپ با برکناری جیمز کومی در تحقیقات اف بی آی درباره نقش روسیه در انتخابات و ارتباط با کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ تاثیر گذاشته است.

آقای ترامپ پنجشنبه شب با اشاره به اینکه از ابتدا قصد داشته جیمز کومی را برکنار کند، به ان بی سی گفت رئیس اف‌بی‌آی آدمی پرمدعا و خودنما است.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: این را هم من و هم شما می دانیم که اف‌بی‌آی در یک سال پیش دچار آشفتگی بوده است.

برکناری جنجالی

سه شنبه شب دونالد ترامپ در نامه ای، جیمز کومی را از سمت ریاست اف بی ای به خاطر کوتاهی در پرونده ایمیل های هیلاری کلینتون از کار برکنار کرد. استناد آقای ترامپ نامه ای بود که «راد رزنستاین» معاون دادستان کل آمریکا نوشت. آقای ترامپ به استناد دلایل رزنستاین، جیمز کومی را اخراج کرد.

برکناری کومی خیلی زود با واکنش دموکرات ها و برخی جمهوریخواهان مواجه شد. چرا که رئیس اف بی آی سرگرم تحقیقات گسترده درباره نقش روسیه در انتخابات سال گذشته آمریکا بود که به پیروزی دونالد ترامپ منجر شد. مایکل فلین مشاور امنیت ملی دولت ترامپ، تنها یک ماه بعد از کار به واسطه ارتباطاتش به مقام های روسیه از سوی دولت ترامپ کنار گذاشته شد و دموکرات ها خواستار تحقیقات وسیع در اینباره هستند.

جف سشنز دادستان کل آمریکا در حال حاضر خود را از تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا کنار کشیده است چون پیش از انتخابات او نیز ملاقات هایی با سفیر روسیه در آمریکا داشت.

با برکناری رئیس پلیس فدرال آمریکا، در واشنگتن بحث هایی درباره تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات گذشته آمریکا مطرح شده است. برخی همکاران سابق «راد رزنستاین» معاون دادستان کل آمریکا می گویند که او باید در کار تحقیقات درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا شرکت نکند.

با اخراج جیمز کومی مدیر اف.بی.آی در روز سه شنبه توسط دونالد ترامپ، عملا آقای رزنستاین دادستان ویژه تحقیق درباره موضوع فوق شده است.

دولت ترامپ هرگونه ارتباط با روسیه را در زمان انتخابات رد می کنند و آن را ساخته «رسانه های جعلی» می دنند.

پنجشنبه عصر «سارا هاکبی ساندرز» معاون سخنگوی کاخ سفید درباره اخراج آقای کومی گفت اخراج او به تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات ربطی نداشته و این تحقیقات از بی اهمیت ترین تحقیقات اف بی آی است.

همزمان اندرو مک کیب، سرپرست موقت اف‌بی‌آی که در جلسه سالانه کمیته اطلاعاتی مجلس سنا حضور داشت گفت که پرونده نقش روسیه در انتخابات آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG