لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

جیمز کومی دومین رئیس اخراجی اف‌بی‌آی در تاریخ آمریکاست


رئیس ۵۶ ساله پلیس فدرال آمریکا سال ۲۰۱۳ از سوی اوباما منصوب شده بود.
رئیس ۵۶ ساله پلیس فدرال آمریکا سال ۲۰۱۳ از سوی اوباما منصوب شده بود.

با برکناری رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، از سوی رئیس جمهوری آمریکا که سه شنبه شب ۱۹ اردیبهشت صورت گرفت، جیمز کومی به دومین رئیس اخراجی این نهاد مهم در بین ۱۸ رئیس اف‌بی‌آی در تاریخ آمریکا بدل شد.

آنچه امروز به نام پلیس فدرال آمریکا یا اف‌بی‌آی شناخته می شود، پیشتر به نام «شاخه تحقیقات» یا بی‌او‌آی در سال ۱۹۰۸ تشکیل شد اما در سال ۱۹۳۵ به اف‌بی‌آی تغییر نام داد.

مورد مشابه عزل ناگهانی رئیس اف‌بی‌آی در سال ۱۹۹۳ در زمان دولت بیل کلینتون دموکرات روی داد. در آن زمان ویلیام سشنز، رئیس پلیس فدرال آمریکا بود. آقای سشنز در آخرین سالهای دولت ریگان (۱۹۸۷) از سوی وی به سنا معرفی شد. آقای سشنز در چهارسال ریاست جمهوری جرج هربرت واکر بوش از ژانویه ۱۹۸۹ تا ژانویه ۱۹۹۳ در سمت ریاست اف‌بی‌آی حضور داشت.

پرزیدنت کلینتون وقتی کار خود را به عنوان چهل و دومین رئیس جمهوری آغاز کرد، آقای سشنز را در سمت خود ابقا کرد تا پنج ماه بعد که ناگهان او را اخراج کرد. از مدتی قبل آقای سشنز متهم شده بود که بخشی از بودجه دولت را برای سفرهای شخصی استفاده کرده است. با اینکه این گزارش ها منتشر شده بود و دادستانی آمریکا علیه او مدارکی ارایه داد، آقای سشنز حاضر به استعفا نشد تا بیل کلینتون در ۱۹ جولای ۱۹۹۳ او را عزل کرد. آقای سشنز اکنون ۸۶ ساله است.

اف‌بی‌آی از سال ۱۹۰۸ تا کنون ۱۸ رئیس داشته که با برکناری جیمز کومی، اکنون «اندرو مک‌کِیب» معاون او، به طور موقت عهده دار وظایف او شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG