لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

پرزیدنت ترامپ، رئیس «اف بی آی» را برکنار کرد


آقای کومی که توسط باراک اوباما منصوب شد، خوشبین بود دوره ده ساله خود را در دوران ریاست جمهوری ترامپ به پایان ببرد.
آقای کومی که توسط باراک اوباما منصوب شد، خوشبین بود دوره ده ساله خود را در دوران ریاست جمهوری ترامپ به پایان ببرد.

رئیس جمهوری آمریکا عصر سه‌شنبه رئیس پلیس فدرال آمریکا را برکنار کرد. شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید گفت وزارت دادگستری به این نتیجه رسید که جیمز کومی، رئیس «اف بی آی» در رسیدگی به اتهامات هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه سابق و رقیب انتخاباتی آقای ترامپ سوء مدیریت داشته است.

سه شنبه عصر «اسپایسر» به خبرنگاران گفت: «رئیس جمهوری توصیه دادستان کل و معاون دادستان کل را پذیرفت و حکم اخراج رئیس اداره آگاهی را امضاء کرد.»

در بیانیه ای که آقای ترامپ منتشر کرد، او یادآور شد اخراج کومی بر اساس توصیه جیمز سشنز وزیر دادگستری و رود روزنتن، معاون این وزارتخانه گرفته است.

به گفته اسپایسر آقای کومی از حکم اخراج خود اطلاع پیدا کرد و اخراج او، بلافاصله انجام گرفت.

دونالد ترامپ، در نامه خود خطاب به «جیمز کومی» نوشت: «باید برای اف بی آی سریعا رهبری جدید پیدا شود که اعتماد عمومی به این دستگاه عمده ناظر بر اجرای قانون، بازگردد.»

نقش کومی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته

بنا به گزارش‌های قبلی، رئیس اف بی آی که برای یک دوره ده ساله از سوی رئیس جمهوری «باراک اوباما» منصوب شده بود، قصد داشت تا پایان ماموریت خود در این مقام باقی بماند.

هفته پیش هیلاری کلینتون گفت یکی از عوامل شکست او نامه جیمز کومی درباره ایمیل هایش در چند روز مانده به انتخابات بود.

سه ماه مانده به انتخابات وزارت دادگستری دولت اوباما اعلام کرد که جرمی در پرونده ایمیل های خانم کلینتون روی نداده است اما تنها دو هفته مانده به انتخابات ناگهان رئیس اف بی آی خبر داد این نهاد تحقیق درباره ایمیل‌های کلینتون را از سر می گیرد.

نیویورک تایمرز همان زمان نوشت ایمیل های جدید مربوط به پرونده خانم کلینتون در کامپیوتری پیدا شده اند که متعلق به هما عابدین و همسر سابق او، انتونی وینر، بوده و هم اکنون در دست اف بی آی قرار دارد.

هرچند در آن زمان برخی این اقدام اف بی آی را تضعیف هیلاری کلینتون تعبیر کردند اما وزارت دادگستری دولت اوباما اعلام کرد برای تسریع تحقیقات پرونده ایمیل‌های کلینتون با اف‌بی‌آی همکاری می‌کنیم.

تنها یک روز مانده به انتخابات بود که اف‌بی‌آی دوباره اعلام کرد ایمیل های جدید کلینتون هم نشانی از ارتکاب جرم ندارد

ماجرای ایمیل های کلینتون یا تحقیقات روسیه

روزنامه واشنگتن پست نوشت مقامهای بلندپایه وزارت دادگستری نتیجه‌گیری کردند که «کومی» اصل مطرح نکردن پرونده‌های در دست تحقیق را در مورد پرونده ایمیل خصوصی «هیلاری کلینتون» زیرپا گذاشته بود.

همزمان سناتور جمهوریخواه «لیندسی گراهام»، عضو بلندپایه کمیسیون دادگستری مجلس سنا، در نامه‌ای خطاب به «کومی» ضمن تشکر از خدمات او، اظهار داشت که تغییر رهبری اف بی آی احتمالا بهترین اقدام پیش رو است.

اما در مقابل دموکرات ها می گویند دلیل اخراج آقای کومی جزئیات جدیدی از رابطه احتمالی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه است که تاکنون به عزل مایکل فلین منجر شده است.

خانم کلینتون که به جای ایمیل دولتی از ایمیل شخصی برای کارهای دولتی در مقام وزارت امورخارجه استفاده کرده بود، ماه‌ها قبل از انتخابات ریاست جمهوری، تحت تعقیب قانونی قرار داشت. ایمیل خصوصی او که از کامپیوتری در زیرزمین منزل مسکونی‌اش در شهرک «چپاکوآ» در ایالت نیویورک، خدمت‌رسانی می‌شد، از امنیت لازم برای ایمیل‌های محرمانه دولتی بهره‌مند نبود.

هفته گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، جیمز کومی، رئیس برکنار شده اداره آگاهی فدرال را متهم کرد که «کارهای بد» هیلاری کلینتون را نادیده گرفته است، چون اعلام کرد که خانم کلینتون در بهره‌برداری از کامپیوتر شخصی برای ایمیل‌های دولتی، جرمی مرتکب نشده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG