لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۹

رئیس اف‌بی‌‎آی پیش از اخراج خواستار منابع بیشتر درباره دخالت روسیه در انتخابات شده بود


جیمز کومی، رئیس پیشین اف‌بی‌آی که روز سه‌شنبه به دستور پرزیدنت ترامپ برکنار شد
جیمز کومی، رئیس پیشین اف‌بی‌آی که روز سه‌شنبه به دستور پرزیدنت ترامپ برکنار شد

مقامات کنگره می گوید رئیس پیشین اف‌بی‌آی چندی پیش از برکنار شدن از سوی پرزیدنت ترامپ خواستار منابع اطلاعاتی بیشتر در تحقیقات این سازمان درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته شده بود.

به گزارش صدای آمریکا، مقامات کنگره می گویند جیمز کومی، رئیس پیشین اداره تحقیقات فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، که روز سه شنبه به دستور پرزیدنت ترامپ برکنار شده بود، چند روز پیش از برکناری از راد روزنستاین، قائم مقام وزیر دادگستری، خواسته بود تا منابع بیشتری در راستای تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات و یا رابطه مقامات روسی با اعضای ستاد انتخاباتی ترامپ در اختیار او بگذارد.

با گذشت چند روز پس از تقاضای جیمز کومی، آقای روزنستاین و جف سشنز، وزیر دادگستری، در نامه ای که روز سه شنبه به پرزیدنت ترامپ تحویل دادند، دلایل کابینه برای برکناری آقای کومی را بر شمرده و به آقای ترامپ توصیه کردند او را از ریاست اف‌بی‌آی برکنار کند.

وزارت دادگستری آمریکا وجود چنین تقاضایی برای اطلاعات بیشتر از سوی جیمز کومی را رد کرده است و هنوز مشخص نیست چنین تقاضایی، در صورت صحت آن، در تصمیم آقای ترامپ برای اخراج کومی چه تأثیری داشته است.

وزیر دادگستری و قائم مقام او در دو نامه مجزا به دلایل خود برای برکناری کومی اشاره کرده اند. جف سشنز و معاون او، آقای کومی را متهم کرده اند به اینکه قانون را بدست خود گرفته است.

از سوی دیگر، واشنگتن پست ورز پنجشنبه به نقل از منبعی که نام خود را فاش نکرده گزارش داد راد روزنستاین پس از اینکه کاخ سفید او را به عنوان عامل اصلی برکناری کومی معرفی کرده و تصمیم ترامپ در اینباره را تنها اجرای توصیه او نمایش داده است، تهدید کرده که از سمتش استعفا خواهد کرد.

منتقدان برکناری جیمز کومی نیز می گویند این اقدام از سوی پرزیدنت دونالد ترامپ، تحقیقات اف‌بی‌آی را زیر سؤال می برد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG