لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

چه کسی باید مامور تحقیق درباره روسیه شود؟


 راد رزنستاین
راد رزنستاین

با برکناری رئیس پلیس فدرال آمریکا، در واشنگتن بحث هایی درباره تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات گذشته آمریکا مطرح شده است. به گزارش صدای آمریکا برخی همکاران سابق «راد رزنستاین» معاون دادستان کل آمریکا می گویند که او باید در کار تحقیقات درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا شرکت نکند.

پیش از این، وزیر دادگستری، یعنی آقای جف سشنز به دلیل دیدار های قبل از انتخابات با سفیر روسیه در آمریکا، خود را از تحقیقات کنار کشیده بود.

با اخراج جیمز کومی مدیر اف.بی.آی در روز سه شنبه توسط دونالد ترامپ، عملا آقای رزنستاین دادستان ویژه تحقیق درباره موضوع فوق شده است.

داگ گانسلر، دادستان کل سابق ایالت مریلند که از انتخاب آقای رزنستاین به عنوان فرد شماره دو وزارت دادگستری آمریکا حمایت می کند گفت: «او می تواند در کار تحقیقات بی طرف عمل کند؟»

رُی لیتل از معاونان سابق وزارت دادگستری که از دهه ۹۰ میلادی رزنستاین را می شناسد و از انتصاب اخیر او حمایت کرده می گوید این که رزنستاین به عنوان دادستان ویژه منصوب شود «کاملا محتمل» بود.

رزنستاین که تنها دو هفته پیش کار خود را شروع کرد، نویسنده تحقیق انتقادی درباره جیمز کومی است که آقای ترامپ و دستیارانش آن را مرجع برکناری مدیر اف.بی.آی قرار دادند.

جف سشنز دادستان کل آمریکا پیشتر در جریان جلسات استماع کنگره دیدار خود با سرگئی کیسلیاک سفیر روسیه در واشنگتن را اعلام نکرد و به این ترتیب گزینه مناسبی برای انجام تحقیق درباره پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا به شمار نمی رود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG